Maaşlarının artmasını talep eden işçiler iş bıraktı

Çelikler Holding’in işlettiği Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi’nde çalışan yaklaşık 350 işçi, maaşlarında iyileştirme ve artış yapılmadığı gerekçesiyle iş bıraktı.

Büyütmek için resme tıklayın

İşçilerin mağduriyet yaşadığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç da, “Şirket bir yandan havamızı kirletiyor bir yandan da işçimizin emeğinin karşılığını, hakkını vermiyor” dedi.

Afşin- Elbistan Linyitleri ( AEL) Kömür İşletmesi’nin dekupaj bölümünde çalışan şoför, operatör ve diğer birimlerdeki yaklaşık 350 işçi, maaşlarındaki iyileştirme ve artış talebiyle greve gitti. Talepleriyle ilgili adım atılmasını bekleyen işçiler, şantiye sahasında işbaşı yapmadan bekliyor.

15 Ağustos Pazartesi günü gündüz vardiyasında başlayan grev, şirket yöneticileri ile yapılan görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine gece ve bugün de devam ediyor.

Bekleyişlerini sürdüren işçiler, net maaşlarında artış yaşanana kadar işe çıkmayacaklarını belirterek, “Net ücretimizde ve mesailerle ilgili düzenleme talebimizi şirket yetkililerine ilettik. Çalışma ortamı ve işin zorluğunu da göz önünde bulundurarak iyileştirme istiyoruz. O yüzden de iş bıraktık ve grevimiz sürüyor” şeklinde konuştular.

Şirket yetkililerinin de işçilere yeni bir ücret teklifinde bulunduğu öğrenildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, işçilere destek verdi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Öztunç, “Afşin Elbistan Termik santralinde maaş artışı alamayan işçiler eylemdeler. Şirket bir yandan havamızı kirletiyor bir yandan da işçimizin emeğinin karşılığını, hakkını vermiyor. AKP ise bu durumu sadece izliyor. Çünkü AKP toprağımızı da insanımızı da sevmiyor” ifadelerini kullandı.

16 Ağu 2022 - 11:40 - Güncel