Soğucak Kültür Evi törenle açıldı

Elbistan’a bağlı Bakış Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Soğucak Kültür Evi, törenle hizmete açıldı.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

 

Bakış Mahallesi’nde mahalle sakinleri ve gurbetçilerin destekleri ile bir süre önce yapımına başlanan Soğucak Kültür Evi’nin açılış programına CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Elbistan Belediye Başkan Vekili Ali Demir, CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Kamber Yurdakurban, Alevi kanaat önderi Garip Bozkurt Dede, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Elbistan Şube Başkanı Ali Rıza Cimikoğlu, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunun ardından başlayan törende Soğucak Kültür Evi Yönetim Kurulu adına Ali Armut bir konuşma yaptı.

Armut, “Güzel bir açılışa şahitlik ediyoruz. Atalarımızın hayatları bu sürdürdüğü bu topraklarda özlem duyduğumuz bir mekana kavuştuk. Kendi kültürümüzü ve Aleviliğimizi gelecek nesillere aktarmak bizlerin görevlerinden biridir. Bu görevi yerine getirmek için tek çatı altında toplanabildiğimiz bir kültür merkezi gerekliydi. Kültür Merkezimizi el birliği ile tamamladık” dedi.

Armut, şöyle konuştu:

“Biz, insanlar arasında din, dil, ırk ayrımı yapmadan bütün insanlara hatta evrene saygı duyan bir inançtan geliyoruz. Onun için biz, Türkiye Cumhuriyeti’nin laik bir devlet olmasını savunuyoruz. Bu güzel ülkede huzurla yaşamak istiyoruz. Gelin hep birlikte ülkemizi daha iyi yerlere taşıyalım. Gençlerimiz ülkemizi terk etmesin; bu topraklarda üretsin ve ayrım yapmaksızın özgürce ülkemizin refahı için çalışabilsinler. Herkes kendi inancı ile bu ülke için yapabileceğinin en iyisini yapmalı. Bu gün ülkemizin her karış toprağında cemevlerimiz ve camiler, kiliseler ve diğer ibadethaneler, ibadethane olarak tanınmalıdır. Biz de inancımızın gereği olarak bu kültür merkezine cemevi diyebilmeliyiz. Kültür evimiz kadınlarımızla daha da güzelleşecek. Kültür evinin yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Daha sonra mikrofona davet edilen Alevi kant önderi Garip Bozkurt Dede ise, “Birlikte olursak neleri başaracağımızı görüyoruz. Hak, birliğimizi ve beraberliğimizi kadim eylesin. Gördüğümüzden emin eylesin” ifadelerini kulandı.

Soğucak Kültür Evi’nin açılış kurdelesini kesen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, merkezin önemli bir işlev üstleneceğini belirterek hayırlı olması temennisinde bulundu.

Konuşmaların akabinde katılımcılara yemek ikramında bulundu. Açılış programı, yöresel sanatçıların sahne aldığı eğlence bölümüyle sona erdi.

15 Ağu 2022 - 17:36 - Güncel