Fen Lisesi öğrencileri, ‘Limitless Maker’ projesine seçildi

Elbistan Borsa İstanbul Fen Lisesi’nin 2 öğrencisi, Gençlik ve Spor Bakanlığı "Limitless Makers" (LM) yürütücü projesine seçilen ülke genelindeki 50 öğrenci arasına girdi.

Haber albümü için resme tıklayın

Gençlik ve Spor Bakanlığı ‘Limitless Makers’ projesinin ikincisi İstanbul’da gerçekleştirildi. Programa Projeye, Türkiye geneli yapılan iki aşamalı sınav ile 50 öğrenci seçildi. Kahramanmaraş ve Elbistan’dan sadece Elbistan Borsa İstanbul Fen Lisesi öğrencileri Saadet Büşra Çam ile Ahmet Çağlar geçerek programa katılmaya hak kazandı.

2021 yılında Antalya'da birincisi gerçekleştirilen Limitless Makers Programı (Sınır Tanımayan Çözümler) gençlere akademik girişimcilik alanında farkındalık kazandırmayı hedefleyen ve insanlık yararına teknoloji üretim basamaklarını gençlerin kavramasını sağlamak adına tasarlanmış dört haftalık bir yaz programı.

Programda işlenmek üzere yapay zeka ve veri bilimi, nörobilim ve genetik, yenilenebilir enerji, yeni nesil teknolojiler ve dijital hizmetler, temassız ve önleyici teknolojiler, havacılık ve uzay teknolojiler olmak üzere 6 ayrı Yenilikçi Teknoloji başlığı belirlendi. Ülkemizin ileri gelen akademisyenleri ve girişimcilerinin yer aldığı bu programda gençler önce öğrenecek, sonrasında ise pratikler hakkında bilgi sahibi olacaklar. Ekip çalışması yapmayı, farklı fikirlere saygı duymayı öğrenen öğrenciler,  verilen lisans düzeyi eğitimlerle de ufuklarını geliştiriyor.

Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, Elbistan Borsa Fen Lisesi öğrencileri Saadet Büşra Çam ile Ahmet Çağlar’ın, bu özel projede yer almasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Çam ve Çağlar’ın, Türkiye’de programa katılmayı başaran 50 öğrenci arasına girdiklerini belirten Çetin, “Elbistan ve Kahramanmaraş’ı temsil ederek programa katılan öğrencilerimiz adına farklı bir tecrübe ve ilimiz ile ilçemizden iki aşamalı sınavı başarıyla geçerek ilimizi temsilen kamp programına katılmaları da gurur kaynağı olmuştur. Öğrencilerimizi, öğretmenlerini ve okul idarecilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

 

15 Ağu 2022 - 17:31 - Güncel