Nurhak’ta 30 Anadolu yaban koyunu daha doğaya bırakılacak

 Nesli tükendikten 150 yıl sonra Nurhak’a tekrar yerleştirilen ve coğrafyaya uyum sağlayan Anadolu yaban koyunlarının sayısı, ikinci stok artırımı programıyla daha da artacak.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

 

2020 yılından beri Nurhak dağlarını süsleyen ve yörede ‘ceren’ adıyla bilinen Anadolu yaban koyunu yerleştirme programının ikinci diliminde yaklaşık 30 hayvan daha doğayla buluşacak.

Doğa Koruma ve Milli Parklar ( DKMP) 15. Bölge Müdürü Ahmet Çörtük, Av Yönetimi Şube Müdürü Sait Karaman ve DKMP Kahramanmaraş Şube Müdürü Hacı Kalınkütük ile DKMP Elbistan Şefi Tanju Polat, Nurhak Dağı Devlet Avlağı’nın Anadolu yaban koyunu stok artırımı yapılacak bölümünde arazi incelemesi gerçekleştirdi. Çörtük, 2 yıldır bölgede yaşayan cerenlerle ilgili de bildi aldı.

Planlamanın tamamlanmasının akabinde Konya'daki Bozdağ Yaban Hayatı Geliştirme Merkezi'nde özenle yetiştirilen çeşitli yaşlardaki 30 tane daha Anadolu yaban koyunu Nurhak’a getirilerek doğaya salınacak.

 

150 yıl sonra Nurhak’a döndüler

 

Türkiye’deki endemik türlerden biri olan Anadolu yaban koyunları, dünyadaki evcil koyunların atası olarak görülüyor. Göz alıcı güzellikleriyle insanı kendine hayran bırakan, halk arasında da ‘ceren’ diye bilinen bu türün Nurhak bölgesindeki varlığı, Rus doğa tarihçisi ve yerbilimci Pyotr Aleksandroviç Çihaçov tarafından 1800’lü yılların sonunda tespit edilmişti. Ancak bu dönemden sonra sayıları hızla azalan yaban koyunlarından geride hiçbir iz kalmadı. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün (DKMP) Anadolu yaban koyunu yerleştirme projesine 2020 yılında Nurhak da dahil edildi. Konya’dan getirilen çeşitli yaşlardaki 30 ceren, dağlık alanlara bırakıldı.

 

Teknolojinin tüm imkanları ile izleniyor ve korunuyorlar

 

Bu özel hayvanların neslinin devamı için teknolojinin tüm imkanları seferber ediliyor. Boyunlarındaki tasmalarında yer alan GPS’le adım adım izlenen Anadolu yaban koyunları aynı zamanda drone ile havadan ve karadan da takip ediliyor. Bölgede çok sayıda fotokapan da yasadışı avlanmaya karşı 24 saat görüntü ve fotoğraf kaydı yapıyor.

 

Avlayanlara 500 bin lira ceza kesiliyor

 

Bölgeye uyum sağlamalarıyla birlikte 2.kez yeni yavrularını dünyaya getiren Anadolu yaban koyununun avlanması kesinlikle yasak. Bu özel hayvanları avlayanlara ise 500 bin lira idari para cezası kesiliyor.

13 Ağu 2022 - 17:55 - Güncel