Prof. Dr. Ateş: “Pandemi bitmedi”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selma Ateş, vaka sayılarının artmasında yeni varyantların önemli bir rol oynadığını belirtti.

 

KSÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selma Ateş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada kapalı ve kalabalık ortamlarda maskeyle korunmaya devam edilmesi gerektiğini belirtirken bazı önerilerde bulundu.

Pandeminin bitmediğini hatırlatan Ateş, “Baştan beri söylediğimiz gibi aslında pandemi bitmedi, vaka sayılarının azalmasıyla beraber sadece kontrolü gevşeteceğimiz seviyeye gelmişti. Ama beklediğimiz gibi farklı varyantların etkilerini görüyoruz. Şu anda vaka sayılarının artması da bu yeni varyantlara bağlı. Gerekli önlemlerin o varyantlara göre tekrar alınması, gözden geçirilmesi gerekecek. En önemli şey de aşı gibi gözüküyor şu an için. Sağlık Bakanlığı yaklaşık 1 ay önce 4. doz aşıları açtı. MHRS’den kendilerine aşı randevusu çıkan vatandaşlarımız randevu alarak aşılarını yaptırabilirler. 50 yaşın üzerindeki bireylerde özellikle immün sistem hastalığı olanlarda ilaç kullanan, kronik hastalığı olan kalp hastalığı gibi kronik hastalığı olan, astım, diyabeti gibi hastalıkları olan kişilerin 4. doz ek hatırlatma dozlarını mutlaka yaptırmasını öneriyoruz. Çünkü biliyorsunuz aşılara bağlı bağışıklık zamanla azalıyor, onun dışındaki bireylerin de 4. dozları gelenlerin mutlaka hatırlatma aşılarını yaptırmalarını gerekiyor” diye konuştu.

Günümüzde korona virüsün belirtilerini anlatan Prof. Dr. Ateş, “Boğaz ağrısı, ateş ön planda burun akıntısı, halsizliktik bazı vakalarda ishal gibi bulgular görüyoruz. Aslında ilk önce karşılaştığımız varyantlar, B1 ve B2 varyantları biraz üst solunum yolu enfeksiyonu, nezle, burun akıntısı, hapşırma, boğaz ağrısı, halsizlik, kırgınlık gibi seyrediyordu. Ama şu anda ülkemizde de hâkim olmaya başlayan Avrupa’da daha önce görülen 4 ve 5 varyantların etkisini görmeye başladık. O biraz daha sistemik bulguları ön planda seyrediyor. Daha ziyade alt solunum yollarına ilgisinin olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı da bir hastada öksürük, balgam gibi Pnömoni bulguları klinik tabloya eşlik edebiliyor” ifadelerini kullandı.

Ateş, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Halkımızda şöyle bir algı oluştu: “Kovid ile ilgili önlemlerin kaldırılması, gevşetilmesiyle ilgili etkisini kaybetti.’ Aslında bizim bağışıklık oluşturmamız, aşılanma oranlarımızın yüksek olmasıyla biz hastalığı biraz daha hafif geçirmeye başladık. Onun için mutlaka hatırlatma dozlarını yaptırmalarını öneriyorum. Çünkü aşılardaki ilk 3 ayda çok ciddi bir koruma sağlıyor sonra bağışıklık giderek azalmaya başlıyor. Eylülden önce mutlaka ek dozların yapılması lazım. Onun için mutlaka Sağlık Bakanlığının sistemlerine girerek kendilerine aşı dozları çıkmış mı bunu takip etsinler ve mutlaka aşılarını yaptırsınlar. Onun dışında kalabalık ortamlara girerken eylül ayından itibaren hatta vaka sayıları arttığı için şu andan itibaren maske takılabilir. Onu mutlaka öneriyoruz.”

13 Ağu 2022 - 17:22 - Güncel