Dağlıca’nın ismi 62 yıl sonra ‘Marabuz’ oldu

Afşin Belediye Meclisi, 696 nüfuslu Dağlıca Mahallesinin isminin “Marabuz” olarak değiştirilmesine karar verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

 

İpek ve baharat yolu üzerinde olan, içerisinde Roma döneminden Hurman Kalesi bulunan Afşin’in en eski mahallelerinden bir olan Dağlıca Mahallesi için isim değişikliği talebinde bulunuldu. Resmi yazışmalarda Dağlıca Mahallesi olarak kullanılsa da günlük konuşmalarda yöre ve ilçe halkı mahalle için ‘Maravuz’ ifadesini kullanıyordu. Afşin ilçe merkezine 40 km mesafede bulunan yerleşim yeri 2012’de TBMM’de kabul edilen 6360 sayılı kanun gereğince mahalle statüsüne kavuşmuştu.

Mahalle Muhtarı Hacı Karatut ve mahalle sakinleri, 1960 yılından buyana Dağlıca olan mahallenin isminin Marabuz olarak değiştirilmesi talebinde bulundu. İsim değiştirilmesi talebi Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven tarafından Afşin Belediye Meclisinde oy birliğiyle kabul edildi. Alınan karar, Afşin Kaymakamlığının da uygun görüşüyle Kahramanmaraş Valiliğince onaylandı.

İsim değişikliğiyle alakalı Afşin Belediye Meclisinde şu ifadeler yer aldı:

“Afşin İlçesi Dağlıca Mahalle Muhtarlığının 15/03/2021 tarih ve 1137 sıra sayılı dilekçesi ile Dağlıca Mahallesi isminin Marabuz Mahallesi olarak, değiştirilmesi talep edilmektedir. Taleple ilgili muhtarlık heyetinin tutanağı, ilan tutanağı, ilan metni, mahalle sakinleri görüş tutanağı ve açıklayıcı bilgi ve belgeler ekte sunulmuştur. Gaziantep Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun Hurman Kalesi Restorasyonu Projesinde yer alan Raporlarda görüleceği üzere 1563 tarihli Maraş Tahrir Defterindeki resmi kayıtlarda kasabanın isminin Marabuz, yöre halkı arasında ise Maravuz olarak geçmekte iken 1960 yılından sonra resmi adının Dağlıca olarak değiştirildiği yazmaktadır. Halen günümüzde halk arasında Marabuz olarak kullanılmaktadır. Yerleşim merkezi Kasaba Belediyesi iken 30.03.2014 Mahalli İdareler Seçimleriyle birlikte Büyükşehir Yasası uyarınca Mahalleye dönüşmüştür. 2 cadde, 15 küme evler, 19 sokak olduğu ve güncel nüfusun ise 696 kişi olduğu görülmüştür. Buna göre Dağlıca isminin Marabuz olarak değiştirilmesine; Belediye Meclisince oy birliği ile karar verildi.”

İsim değişiklini hakkında açıklama yapan Mahalle Muhtarı Hacı Karatut, “İlçemizin en eski mahallelerinden biri olan mahallemizin ismini aslına uygun şekilde değiştirdik. Belediye Meclisimizin aldığı bu kararı onaylayan Kahramanmaraş Valimiz Ömer Faruk Çoşkun’a mahallemiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. Marabuz ismi mahallemize ve ilçemize hayırlı olsun”dedi.

 

12 Ağu 2022 - 18:16 - Güncel