525 kınalı keklik, doğaya kanat çırptı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Kahramanmaraş Şube Müdürlüğü ile Elbistan Şefliği’nin birlikte organize ettiği proje çerçevesinde 525 adet kınalı keklik doğaya salındı.

Haber albümü için resme tıklayın

 

2022 yılı 'Doğaya Keklik Yerleştirme Eylem Programı' kapsamında Kahramanmaraş Kapıçam Kınalı Keklik Üretim Tesisinde yetiştirilen kınalı kekliklerden 525’i, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Elbistan Şefliği ekipleri tarafından Söğütlü Devlet Avlağı’nda doğaya salındı. Doğanın dengesinin korunmasında önemli bir yere sahip olan kınalı kekikler, içinde tutuldukları kafeslerin açılmasıyla birlikte yeni yaşam alanlarına doğru kanat çırptı.

Kınalı kekliklerin doğayla buluşmasına şahitlik eden vatandaşlar, doğanın süsü olan bu hayvanların yasadışı olarak avlanmaması gerektiğine vurgu yaptılar.

Vatandaşlar, “Bu keklikler, doğa için vazgeçilmezler. Başta bölge halkı olmak üzere tüm herkesin bu hayvanları sahiplenmesi ve koruması gerekiyor. Böylece çoğalıp gelecek nesillere de güzel bir miras bırakabiliriz” şeklinde konuştular.

525 adet kınalı kekliğin bırakıldığı bölgenin de Doğa Koruma ve Milli Parklar ( DKMP) Elbistan Şefliği ekiplerince sürekli denetim altında tutulacağı belirtildi.

 

Yasadışı keklik avına 1200 lira ceza

 

Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün belirlediği 2022-2023 av dönemi tazminat bedellerine göre; yasadışı olarak avlanan her bir kınalı keklik için 1200 lira tazminat cezası kesilecek. İdari para cezasının eklenmesi ile de bu rakam katlanacak.

09 Ağu 2022 - 17:12 - Güncel