Başkan Gürbüz'den Aşure Günü mesajı

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Aşure Günü ve Muharrem ayı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Muharrem ayının birlik ve beraberliği simgeleyen Aşure Günü ile birlikte Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in (sav) torunu Hz. Hüseyin ve ailesinin Kerbela'daki şehadetlerinin yıl dönümü olduğuna işaret eden Başkan Gürbüz, "Kerbela, tüm İslam ortak acısıdır. Hazreti Hüseyin olmak üzere, ona sadakatinden taviz vermeyerek Hakk'ı ayakta tutmak için canından geçenleri rahmetle yad ediyorum" dedi.

Muharrem ayının, Kur’an-ı Kerim’de kıymet verilen dört aydan biri olduğuna değinen Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) Muharrem ayının değerini anlatmak için ondan “Allah’ın ayı” diye söz etmiştir. Hadisi şerifte Muharrem ayı için; “Allah’ın ayı” denilmesi bu ayın şerefine işaret içindir. Bu ayın en kıymetli günü de 10. günü olan Aşure Günü’dür. Peygamber Efendimiz yine bir hadisi şerifinde; “Aşure Günü zerre kadar sadaka veren kimseye, Allahu Teâlâ Uhud Dağı kadar sevap verir” buyuruyor. Aşure gününün ruhunda kardeşliğin, birliğin, sevginin, anlayışın ve hoşgörünün anlamı saklıdır. Bu duygu ve düşüncelerle birlik, beraberlik, kardeşlik, paylaşma, dayanışma ve bereketin simgesi Aşure Günü’nün tüm İslam alemine ve hemşerilerimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum."

08 Ağu 2022 - 20:47 - Güncel