Ceyhan Nehri kanalizasyon atığı ile doldu

Ceyhan Nehri, kanalizasyon tahliye bacasından bırakılan atıklar nedeniyle büyük bir kirlilik sorunu ile karşı karşıya kaldı.

Ceyhan Nehri kanalizasyon atığı ile doldu
Ceyhan Nehri kanalizasyon atığı ile doldu
+2
Haber albümü için resme tıklayın

KASKİ ekipleri, Ceyhan’ı kirliliğe boğan görüntüler ve gelen tepkiler sonrasında kanalizasyon tahliye bacasını geçici olarak kapattı.

Ceyhan Nehri’nde; geçmiş dönemlerde de atıkların bırakılması sonucu yaşanan çevre felaketlerinden biri daha yaşandı. Şehit İsrafil Kargı Parkı civarındaki noktadan Ceyhan Nehri’ne kanalizasyon atıkları bırakıldı. Suya karışan pis sular, nehrin rengini değiştirirken siyasiler, çevre örgütleri ve vatandaşlar duruma büyük tepki gösterdi.

Kanalizasyon atıklarının boşaltıldığı görüntüyü sosyal medya hesabından paylaşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, yaşanan durumu ‘rezalet’ olarak nitelendirdi.

Öztunç, “Burası Elbistan’dan doğan Ceyhan Nehri. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi o kadar umursamaz ki şehrin kanalizasyonu Ceyhan Nehrine akıyor. Bu çağda böylesi bir felaket yaşanıyor ama Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bu görüntüyü sadece izliyor. Yüz binlerce insanı etkileyecek olan bu rezalet AKP’nin belediyeciliğinin, insana bakışının göstergesidir. Yazıklar olsun bunların yönetim anlayışına da belediyeciliğine de” ifadelerini kullandı.

TEMA Vakfı Elbistan Temsilciliği de, canlıların yaşamının hiçe sayıldığına ve oluşan tehlikeye dikkati çeken bir paylaşımda bulundu.

Kanalizasyon atıklarının doğurduğu kirlilik ve kokunun, insan hayatını etkilediği vurgulanan açıklamada; “Kanalizasyon rögarlarındaki doluluk oranı caddelere, sokaklara taşmasın diye belli seviyeden sonra kanalizasyondaki kirli su Ceyhan Nehrine tahliye ediliyor. Ve o bölgede yaşayan tüm insanlar kokudan rahatsız. Parkta tahliye esnasında gezinmek mümkün değil kanalizasyon kokusundan. Ayrıca Ceyhan Nehrine tahliye edilen kanalizasyon arttığı kirli suyun altındaki tüm balıklar ölüyor. Bu tahliye kanalı tehlike saçıyor. Ve derhal kapatılması gerekiyor. Gerekli müdahalenin bir an önce yapılması gerekmektedir” denildi.

KASKİ ekipleri de bu tepkiler üzerine bacayı kapattı. Bacanın, önümüzdeki günlerde su altına alınacağı öğrenildi.

04 Ağu 2022 - 17:37 - Güncel