Hürriyetçi Eğitim Sen’den şaibeli soru tepkisi

Hürriyetçi Eğitim Sen Elbistan İlçe Başkanı Sefa Ketizmen, Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) yaşanan ‘şaibeli soru’ olayına tepki gösterdi.

Ketizmen, “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) memur adaylarının emanetine nasıl sahip çıktığını yine bir skandal ile gördük” dedi.

Hürriyetçi Eğitim Sen Elbistan İlçe Başkanı Sefa Ketizmen, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre sınavda çıkan soruların bir bölümünün bir yayınevinin kitapçığındaki soruların aynısı olduğu ortaya çıktı. Bu skandal iki ihtimal içermektedir; birinci ihtimal sınav sorularının birileri tarafından bu yayınevine sızdırılmış olması ikinci ihtimal ise sınav sorularını hazırlayan uzman ekibin bu yayınevinin kaynaklarından soru çalmış olması. Her iki ihtimal de birbirinden utanç vericidir.

 ÖSYM'nin sınavlarda adaylara dağıttığı kalemler üzerinde yazdığı " Emeğiniz emanetimizdir" ifadesinin slogandan ibaret olduğu ortaya çıktı. İnsanların umudu ve hayalleri geçtiğimiz yıllarda yine çalınmış, devleti ele geçirmek isteyen hain emellere hizmet ettirmek istemişlerdi. Devlet memurluğuna alım sınavlarında yapılan hırsızlık sadece hırsızlık değildir, devlete sızmaya çalışan FETÖ gibi hain grupların devleti ele geçirme girişimidir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Devlet Denetleme Kurulunu görevlendirerek iddiaların araştırılmasını istemesi ve ÖSYM başkanını görevden almış olması çok kıymetlidir, ancak olayın tüm açıklığıyla ortaya çıkartılması ve tek bir adayın dahi emeğinin çalınmasına mahal verilmeyecek bir şekilde güven ortamının sağlanması şarttır.

Sendikamız,  memur ve memur adaylarının hak ve emek mücadelesinde daima yanlarında olacak, adaletsiz her türlü uygulamaya karşı durmaya devam edecektir.”

04 Ağu 2022 - 17:17 - Güncel