Elbistan’da ilk kez ekilen kimyonun hasadı yapıldı

Elbistan’a bağlı Kalaycık Mahallesi’nde ilk kez deneme ekimi yapılan kimyonun hasadı gerçekleştirildi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Anavatanı Hindistan olan ve Türk mutfağında özellikle et yemekleri ile kebapların vazgeçilmezi kimyon, mahallenin Tekepınar mezrasında İzmir merkezli bir gıda firması aracılığı ile ekildi.

Uzun yıllardır çiftçilik yapan Ayhan Erdoğan’a ait 150 dekar alanda ekilen kimyon, 4 aylık bir sürenin ardından biçerdöver yardımıyla hasat edildi. İşçiler tarafından toplanan kimyon, yığınlar haline getirildikten sonra biçerdövere atıldı. Organik olarak yetiştirilen kimyonun zayi olmaması için de branda ile önlem alındı.

Hasat sonrasında değerlendirme yapan çiftçi Ayhan Erdoğan, verimin gelecek adına ümit vaat ettiğini söyledi.

2 tona yakın bir ürün aldıklarını söyleyen Erdoğan, tarlanın ekime hazırlanış süreci ve hava şartlarının rekolteyi etkilediğine dikkati çekti.

Yaklaşık 250 kilogram tohum kullandıklarını anımsatan Erdoğan, “Kimyon yetiştiriciliğinde ekim aşamasının önemini görmüş olduk. Biz, ilkbaharda sürüm yapıp kimyonun ektik. Yaklaşık 250 kilogram tohum kullandık. Şuan 2 tona yakın bir verim aldık. Firma yetkilileri ile görüştüğümüzde ilk deneme için gayet olumlu bir rekolte olduğunu dile getirdiler. Seneye de aynı şekilde başka bir tarlamızda bunu devam ettireceğiz. Çünkü kimyon ekilen tarlaya 5 yıl boyunca tekrar ekim yapılmıyor. Bu kez, sonbahardan tarlamızı sürüp ekime hazır hale getireceğiz. Bu ürünün ilçemizde ekim alanının artması için desteklemenin de olması gerekiyor. Şuan ilçemizde kimyon ekimine devlet desteği verilmiyor. Bu destek kapsamına alınırsa çiftçilerimiz daha çok tercih edebilir” dedi.

Erdoğan, ürünün, sözleşme doğrultusunda İzmir’deki firmaya gönderileceğini de sözlerine ekledi.

 

03 Ağu 2022 - 17:20 Kahramanmaraş/ Kahramanmaraş- Güncel