Çörtük: “Yaban hayatını korumak için nöbetteyiz”

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 15. Bölge Müdürü Ahmet Çörtük, Elbistan, Ekinözü ve Nurhak ilçelerindeki yaban hayatına dönük çalışmaları inceledi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

 

Çörtük, başta Anadolu Yaban Koyunu ve yaban keçileri olmak üzere tüm yaban hayatını korumak için canla başla çalıştıklarını belirterek, “Personellerimiz, doğadaki her canlıyı ve yaban zenginliğimizi korumak için gece gündüz nöbetteler” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 15. Bölge Müdürü Ahmet Çörtük, Av Yönetimi Daire Başkanı Özcan Yaman, Av Yönetimi Şube Müdürü Sait Karaman ve DKMP Kahramanmaraş Şube Müdürü Hacı Kalınkütük’le birlikte DKMP Elbistan Şefliği’ni ziyaret etti.

Çörtük, ziyarette; DKMP Elbistan Şefi Tanju Polat’tan Elbistan, Ekinözü ve Nurhak’taki koruma ve kontrol çalışmalarına ilişkin bilgi aldı.

DKMP 15. Bölge Müdürü Ahmet Çörtük, yaptığı değerlendirmede, Elbistan Şefliği ekiplerinin özellikle de Anadolu Yaban Koyunu ve yaban keçileri ile ilgili gösterdikleri hassasiyetin önemine dikkati çekerek, “Dağların süsü olarak görülen bu hayvanların popülasyonunu korumak ve gelecek nesillere aktarmak en önemli gayemiz” ifadelerini kullandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğü personellerinin, yaban hayatındaki her bir canlı için aynı özen ve dikkatten asla taviz vermediğinin altını çizen Çörtük, “Tüm personellerimizle birlikte kaçak avcılıkla mücadelemize kararlılıkla devam ediyoruz. Fotokapanlar, ekiplerimizin dağlardaki gözleri. GPS teknolojisini kullanıyoruz. Bunların yanın da sahada her bir taşın ve kayanın üstünde personellerimizin ayak izleri var. Yabanın izindeyiz ve yılmaz bekçileriyiz” şeklinde konuştu.

Anadolu Yaban Koyunu Yerleştirme Programı kapsamında 2 yıl önce Nurhak’a yerleştirilen hayvanların, bölgeye uyum sağladıklarını ve çoğaldıklarını anımsatan DKMP 15. Bölge Müdürü Ahmet Çörtük, “Bölgede bir zamanlar yaşadıkları bilinen ve ‘ceren’ adıyla anılan Anadolu Yaban Koyunlarını Nurhak’a tekrar döndürdük. Her adımlarını izliyoruz. 2 yıl önce yerleştirdiğimiz cerenler, bölgeye çok çabuk uyum sağladı. Ülkemizin endemik türlerinden birisi olan bu hayvanlarla yaşam zenginliğimizi artırdık. İnşallah önümüzdeki dönemde de aynı şekilde yeni koyunları burada doğayla buluşturacağız.

Asıl olan yaban varlığımızı korurken geliştirmek. Yaban hayatına destek verdiğimiz her bir canlının habitatında özgürce yaşadığına şahitlik ediyoruz. Korumanın yanı sıra kaçak avcılıkla mücadeleden de asla vazgeçmiyoruz. 7 gün 24 saat sahanın her yerinde nöbetteyiz. Tüm personellerimize, bu konudaki özverilerinden dolayı teşekkür ediyorum” değerlendirmesini yaptı.

02 Ağu 2022 - 18:07 - Güncel