Kayısıda 500 milyon dolar gelir hedefi

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, bu yıl ihracatta 500 milyon dolar hedefini yakalamak istediklerini söyledi.

 

Elbistan’da yetişen kayısının da hinterlandında yer aldığı Malatya kayısısı, yaklaşık 50 bin ailenin geçim kaynağı durumunda. Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, kayısı üretimiyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede; “Kısmen de olsa Temmuz ayında ihracatta bir gerileme yaşıyoruz. Çünkü mahsulün gecikmesi önemli bir faktör özellikle geride gelen mahsulümüzde de çok ciddi bir azalma söz konusu olduğu için Temmuz ayını bin 500-2 bin tonluk ihracatla kapatacağız. Şu ana kadar 1 Ağustos 2021- 1 Ağustos 2022 sezonluk dönemimizde 80 bin ton ihracatı geçtik. İhracat rakamlarımız da 370 milyon doların üzerine çıktı. Gecen yıla baktığımız zaman 10 bin ton ihracatta miktar olarak gerileme söz konusu ama ihracat gelirlerimize de baktığımız zaman geçen yılın yaklaşık 25 milyon dolar önünde gidiyoruz" ifadelerini kullandı

100 bin ton ihracat 500 milyon dolar gelir hedefinin gündemlerinin birinci sırasında olduğu aktaran Özcan, "Bu yıl mutlaka bu hedefi yakalamayı planlıyoruz. Bu konuda kararlıyız. Yıl sonunda 380 milyon dolara yaklaşmış olacağız. Çekirdek ihracatımızla beraber bu rakam 400 milyon doların üzerine çıkmış olacak. Üreticilerimiz şu anda çok yoğun bir mesai ile hasadı bitirmek için yoğun bir gayret gösteriyorlar. En kısa süre içerisinde hasadın bitmiş ve hızlı bir şekilde de ihracat dönemimiz başlamış olacak. Bu yıl hem Malatya ekonomisi açısından hem de ülke ekonomisi açısından Malatya kayısısının ne kadar önemli olduğunu bir daha test edeceğiz ve göreceğiz. Bu konuda da Malatya kararlı üreticisi, tacir, tüccarıyla, ihracatçısıyla, kamusuyla beraber el ele verip birlik olarak da bu yıl 500 milyon dolar hedefini mutlaka yakalayacağız" şeklinde konuştu.

29 Tem 2022 - 17:59 - Güncel