Deprem uzmanı Görür: “Bölge daha da riskli”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Dulkadiroğlu’ndaki 4.4 büyüklüğündeki depreme ilişkin, “Bölge daha da riskli’ uyarısında bulundu.

Boğaziçi üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Tevekkelli Mahallesi’nde; yerin 3.4 kilometre derinliğinde 4.4 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem kent merkezi ve ilçelerinde de hissedildi. İlk belirlemelere göre deprem sırasında can ve mal kaybı yaşanmadı. Bu depremin ardından bölgede 20’ye yakın artçı sarsıntı yaşandı.

Elbistan’da da hissedilen deprem sonrasında açıklamalarda bulunan uzmanlar, daha da büyük deprem tehlikesine dikkati çekti.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, depremin Doğu Hatay Fay Zonu üzerine yaşandığını dile getirdi.

Kahramanmaraş ve çevresi için daha önceden yaptığı uyarıları yineleyen ve yaklaşan tehlikeye vurgu yapan deprem uzmanı Görür, “Maraş, Tevekkelli’de 4,6’lık deprem oldu. Bu deprem 14 Temmuz’da Pazarcık yöresindeki fay zonu içerisinde, muhtemelen Doğu Hatay Fay Zonu’nda. Elazığ depreminden sonra bölge daha da riskli. İl Risk Azaltma Planı (İRAP) ciddi olarak uygulanmalı.

Jeoloji Mühendisleri Odası Kahramanmaraş İl Temsilcisi Volkan Dalyan ise,  “ Son yaşadığımız deprem, olabilecek daha büyük bir depremin ortaya çıkaracağı vahim durumun habercisi olarak algılanmalı, ilgili kurum-kuruluş ve insanları daha sert tedbirlere yöneltmesi gerekmektedir” dedi.

Dalyan: “Doğu Anadolu Fay Hattı Türkoğlu-Gölbaşı segmentinin deprem tekrarlama aralığı 400 yıl olmasına rağmen yaklaşık 510 yıldır deprem üretmemekte ve 110 yılı aşkın zamanda daha fazla birikmiş bir enerjiden bahsedilmektedir. Türkoğlu-Gölbaşı segmentinde meydana gelen tarihsel depremler incelendiğinde deprem büyüklüğünün 7’nin üzerinde olması beklenmektedir. Bu 100 yıllık gecikme hemen şu anda deprem olacağı anlamına gelmemekle birlikte belki bir 100 yıl daha olmayabilir. Fakat 10 saniye sonra da olabileceğini göz önünde bulundurmamız gerektiğini unutmamalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

27 Tem 2022 - 17:42 - Güncel