TMO alım primi desteği müracaatları başladı

2022 yılında ÇKS'ye kayıtlı olarak arpa, buğday üretimi yapan, ürettikleri ürünlerini TMO'ya satan ve bu satışlarını alım satım belgesi ile belgelendiren çiftçilere, buğday ürünü için kilogram başına 1 TL, arpa ürünü için kilogram başına 0,50 TL olarak prim desteği ödenecek.

 

Elbistan’da hasat mevsiminin başlamasıyla birlikte Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) da alım işlemlerine start verdi. Hububatını, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım primi desteği ödenecek. Buna göre, bu yıl Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olarak arpa ve buğday üretimi yapan, ürettikleri ürünlerini TMO'ya satan ve bu satışlarını alım satım belgesi ile belgelendiren çiftçilere, buğday için kilogram başına 1 lira, arpa için kilogram başına 0,50 lira "TMO Alım Primi Desteği" ödemesi yapılacak.

Bu destekleme uygulamasında, 6 Haziran ile 1 Eylül 2022 tarihleri arasında TMO'ya ürün satışlarını gösteren alım satım belgeleri dikkate alınacak. Alım primi desteğinden faydalanılabilmesi için TMO'ya yapılan satışların bu tarihler arasında yapılmış olması gerekiyor. TMO dışındaki diğer gerçek/tüzel kişilere yapılan satışlara ilişkin düzenlenen alım satım belgeleri kabul edilmeyecek.  

Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçilerin 16 Eylül 2022 tarihi mesai bitimine kadar ÇKS'de kayıtlı oldukları il/ilçe müdürlüklerine başvuru dilekçesi ve alım satım belgeleri ile müracaat etmeleri gerekiyor. Bu tarihten sonra yapılan başvurular alınmayacak.

 

23 Tem 2022 - 17:04 - Güncel