Elbistan ve Nurhak’tan ayçiçeği yağı ihtiyacına 5 bin dönümlük katkı

Yağlık ayçiçeği üretimi için ülke genelinde başlatılan seferberliğe Elbistan ve Nurhak’ta ekilen 5 bin dönüm araziyle katkı sunulacak.

Elbistan ve Nurhak’tan ayçiçeği yağı ihtiyacına 5 bin dönümlük katkı
Elbistan ve Nurhak’tan ayçiçeği yağı ihtiyacına 5 bin dönümlük katkı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, bu yıl ekim alanı ciddi şekilde artan yağlık ayçiçeği tarlalarında büyük zararlara yol açan çayır tırtılı zararlısına karşı erken önlem almak için harekete geçti.

Elbistan ve Nurhak’ta ekimi yapılan yağlık ayçiçeği tarlalarında incelemelerde bulunan Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, bölgede çayır tırtılı istilası görülmediğini söyledi.

Bölgede uzun bir aradan sonra yağlık ayçiçeği ekim alanında artış yaşandığını ve çiftçilerin alternatif ürün olarak yağlık ayçiçeğini de tercih ettiğini anımsatan Çitil, yağlık ayçiçeği gelişimi, birim alan maliyeti, ürün kalite parametreleri ile hastalık ve zararlılarla ilgili üreticimizi asla yalnız bırakmıyoruz” dedi.

Elbistan ve Nurhak genelinde yaklaşık 5 bin dönüm alanda ekilen yağlık ayçiçeğinde yapılan incelemelerde herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını dile getiren İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, “Ülkemizin birçok noktasında hasat başladı. Tabii mevsimsel şartlardan dolayı bölgemizdeki tarlalarda çiçeklenme yeni yeni görülüyor. Biz de Covid salgını ve Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle önemi daha da artan yağlık ayçiçeği ekilen arazilerimizi taramadan geçiyoruz. Teknik personellerimiz, yağlık ayçiçeği üretimi yapılan bölgelerde çayır tırtılına yönelik özel çalışma yapıyorlar. Bugüne kadar yaptığımız taramalar sonucunda bölgemizde çayır tırtılı ya da başka bir zararlıya rastlanılmaması hem üreticilerimiz hem de bizim açımızdan sevindirici bir gelişme oldu” dedi.

Elbistanlı bir üreticinin, Nurhak ilçesinde geniş bir alanda yağlık ayçiçeği denemesi yaptığının da bilgisini veren Çitil, “Sahadan edindiğimiz izlenimler verimin iyi olacağını gösteriyor. Hasada kadar teyakkuz halinde olacağız. Alternatif ürün olarak da iyi bir verim alınırsa ekim alanının artacağını düşünüyoruz. Böylece ülkemizin ve insanlarımızın ayçiçeği yağı ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yere geleceğimize inanıyoruz. Tüm çiftçilerimize, üreticilerimize hayırlı, bol ve bereketli bir hasat dönemi diliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

22 Tem 2022 - 17:44 - Güncel