Yatırımcıya 557 dönümlük taşınmaz tahsisi

Elbistan’da, toplam alanı 557 dönüm olan taşınmazlar, 28 farklı başlıktaki sektörler için 1 yılı ücretsiz olmak üzere 49 yıllığına yatırım yeri olarak tahsis edilecek.

Yatırımcıya 557 dönümlük taşınmaz tahsisi
Haber albümü için resme tıklayın

 

Büyükyapalak Mahallesi’ndeki taşınmazlar, 1 milyon 254 bin lira muhammen bedelle kiralanabilecek.

Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, yatırım yeri olarak tahsis edilecek taşınmazlarla ilgili kiralama duyurusu yayımladı.

Kurumun internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, Elbistan’a bağlı Büyükyapalak Mahallesi sınırlarındaki 320 bin 898 ve diğeri de 236 bin 500 m² olan 2 taşınmaz, yatırım yeri olarak tahsis edilecek. Tarla vasfındaki taşınmazlarda, 49 yıllık irtifak hakkı kurulacak. Yatırımcılara ise bedelsiz olarak bir yıl süreli ön izin verilecek. 320 dönümlük alan için 722 bin, 236 dönümlük alan için de 532 bin lira muhammen bedel belirlendi. Aynı ihale kapsamında Nurhak ilçesine bağlı Barış Mahallesi’nde de 211 dönümlük alan kiralanacak. Bu alanın kira bedeli ise 8 milyon 41 bin lira olarak açıklandı. Söz konusu kiralama ihalesi, 31 Ağustos’ta gerçekleştirilecek.

Yatırım yeri tahsisi teşvikinden; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca verilmiş yatırım teşvik belgesi sahibi olan veya yatırım teşvik belgesine esas olmak üzere yeri tahsis edileceğine ilişkin yazı verilmiş olanlar yararlanabilecek.

İrtifak hakkı veya kullanma iznine konu taşınmazlar üzerinde gerçekleştirilecek toplam yatırım tutarı,  taşınmazlar için belirlenen rayiç değerin,  tarım, hayvancılık ve eğitim yatırımları için bir, turizm yatırımları için iki, diğer yatırımlar için üç katından az olmayan; yatırımın ne şekilde finanse edileceğini beyan eden ve diğer şartları yerine getiren gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilecek.

Söz konusu alanlarda; entegre damızlık hayvancılık yatırımları dahil olmak üzere entegre hayvancılık yatırımları, su ürünleri yetiştiriciliği, gıda ürünleri ve içecek imalatı, tekstil ürünleri imalatı, demir-çelik dışındaki ana metal sanayi, metal döküm sanayi, mobilya imalatı, soğuk hava deposu hizmetleri, lisanslı depoculuk, atık geri kazanım veya bertaraf tesisleri, kömür gazı üretimi ve seracılık yapılabilecek.

 

21 Tem 2022 - 17:52 - Güncel