Elbistan’da merkezi sınavla öğrenci alan okulların kontenjanları açıkladı

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanları ve geçen yılki yüzdelik dilimleri, e-okul üzerinden erişime açıldı.

2022 yılı ortaöğretim kurumları kontenjan tabloları ile tercihlere rehberlik etmek üzere illere göre yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayıları paylaşıldı. Kontenjan tablolarının yanı sıra 2021'de söz konusu okullara sınavla yerleştirmede oluşan en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimler de açıklandı.

Açıklanan listeye göre, Elbistan’da 4 lisenin merkezi sınav puanı ile öğrenci alması kararlaştırıldı. Yaklaşık 3 bin 8.sınıf öğrencisinin eğitim gördüğü kentte Elbistan Fen Lisesi, Elbistan Anadolu Lisesi, Elbistan Anadolu İmam Hatip Proje Lisesi ve Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi merkezi sınavla öğrenci alacak okullar oldu. Borsa İstanbul Elbistan Fen Lisesi ile Elbistan Anadolu Lisesi’ne 120’şer kontenjan ayrıldı. Elbistan Anadolu İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu’nun kontenjanı 90, Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kontenjanı ise 60 olarak açıklandı.

Merkezi yerleştirme; merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecekler.

Merkezi sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihler doğrultusunda yerleştirme yapılacak.

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8'inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.

Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimi’ne göre, özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri, yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemleri ile kayıtları bugünden itibaren 20 Temmuz'a kadar tamamlanacak.

04 Tem 2022 - 16:51 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel