Hekimhan depremi sonrası uzmanlardan endişelendiren açıklama

İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Vehbi Aluçlu ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Malatya’nın Hekimhan ilçesindeki 4,5 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Aluçlu, Doğu Anadolu Fayında 7 ila 7,2 büyüklüğünde bir deprem beklediklerini ifade ederken, Prof. Dr. Görür de, Elbistan’ın güneydoğusundan geçen Gölbaşı-Türkoğlu segmentindeki riske dikkati çekti.

İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Vehbi Aluçlu, “Doğu Anadolu Fayında 7 ila 7,2 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. Malatya'nın bu riski devam ediyor. Fayın nerede olduğunu ve kaç büyüklüğünde bir deprem üreteceğini biliyoruz. Bir tek depremin zamanını bilmiyoruz. Şu anki teknolojiyle depremin ne zaman olacağını bilemiyoruz” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür de, Hekimhan depreminin, Yakapınar-Göksun Fay Zonu üzerinde olduğunun bilgisini verdi.

Görür, “Bu fay Erzincan’dan başlayıp Divriği-Yazyurdu üzerinden Adana Havzasına uzanıyor. Sol yönlü ve yanal atımlıdır. Yaklaşık 500 km uzunluğundadır. Kahramanmaraş Türkoğlu'na kadar giden fay, 7'nin üzerinde bir deprem üretir. Bu iş çok ciddi ve önemli. Hafife almamak lazım” ifadelerini kullandı.

 

01 Tem 2022 - 16:49 Kahramanmaraş- Güncel