İyilik meleği Elbistanlı Canan hemşireye ‘insanlık ödülü’

Yaşadığı Almanya’da, kendisini yardım çalışmalarına ve muhtaçlara umut olmaya adayan Elbistanlı Canan hemşire, Köln Belediyesi’nin en prestijli ödüllerinden biri olan Birliktelik Ödülü’ne layık görüldü.

İyilik meleği Elbistanlı Canan hemşireye ‘insanlık ödülü’
İyilik meleği Elbistanlı Canan hemşireye ‘insanlık ödülü’
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’a bağlı Karahüyük Mahallesi’nden Almanya’nın Köln kentine yerleşen İbrahim ve Fadime Durna çiftinin çocukları Canan Durna, bir sağlık kuruluşunda hemşire olarak çalışmaya başladı. 49 yaşındaki Canan hemşire, iyilik hareketinin öncüsü olmaya karar verdi. Başta sokakta yaşamak zorunda kalan evsizlerle muhtaç durumdaki insanlara yardım elini uzatan Canan hemşire, onların derdinin dermanı olmayı ulvi bir görev bildi. Canan hemşire, 20 yıl boyunca birçok yardım çalışmasında hep ön planda yer aldı. Canan hemşirenin bu iyilik ve yardım çalışmaları, Köln’de yaşayanlar tarafından da takdirle karşılandı.

İyilik ve yardım halkasını her geçen gün genişleten Canan Durna, özellikle de pandemi sürecinde daha da özveri ile hareket ederek gönülleri fethetti. Adeta Köln’deki ihtiyaç sahiplerinin iyilik meleği olan Canan hemşire, temin ettiği tekerlekli sandalyeden kıyafete, gıdadan temel ürünlerle yaşamlara dokundu.

Durna’nın herhangi bir karşılık beklemeden başlattığı ve tüm şehri kucaklayan bu iyilik halkası, Köln Belediyesi’nin de dikkatinden kaçmadı. Köln Belediyesi, kente gönüllü olarak hizmet edenlere verdiği ‘Kölnengagiert 2022’ ödülüne Canan Durna’yı layık gördü.

3 çocuk annesi Canan Durna’nın, bireysel dalda ‘Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Köln Birliktelik Ödülü’nü almaya hak kazandığı açıklandı.

Kentin en prestijli ödüllerinden birine layık görülen Canan hemşire ise, yaptığı değerlendirmede, “20 yılı aşkın süredir sokakta yaşayan insanlara, ihtiyaç sahiplerine yardım ediyorum. Özellikle evsiz olan mağdur kişilere sahip çıkmak, onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek benim için çok önemli. Hiç tanımadığım ve bilmediğim insanların yüreğine dokunup, yaşamlarına yeni bir nefes katmaktan başka gayem olmadı” dedi.

Çalışmalarında asla ayrım yapmadığını vurgulayan Durna, “Din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın tekerlekli sandalye, kıyafet ve gıda dağıtıyorum. Onların gözündeki mutluluğu görmek bana yetiyor. Dünyada hepimiz birbirimizden sorumluyuz” ifadelerini kullandı.

 

30 Haz 2022 - 16:11 - Güncel