19 yıllık ‘Bebek Dostu Hastane’ unvanını yeniden aldı

Elbistan Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 19 yıldır sahip olduğu ‘Bebek Dostu Hastane’ unvanını yeniden aldı.

Haber albümü için resme tıklayın

 

Anne sütünün özendirilmesine ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkları kazandırılmasına yönelik Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti veren hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 1991 yılında “Bebek Dostu Hastane” programı başlatıldı.

Doğum hizmeti veren hastanelerden; gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler “Bebek Dostu Hastane” unvanını alıyorlar.

Bölgenin en büyük ve kapsamlı sağlık kuruluşu olan Elbistan Devlet Hastanesi de, 2003 yılından bu yana “Bebek Dostu Hastane’’ unvanını elinde bulunduruyor. Sağlık Bakanlığı, 2022 yılı itibariyle ‘Bebek Dostu Hastane’ unvanı verilecek hastanelerle ilgili değerlendirme çalışmalarını tamamladı. 19 yıldır bu unvanı elinde bulunduran Elbistan Devlet Hastanesi’nin doğumhane, yeni doğan ünitesi, emzirme odaları, kadın doğum, çocuk servis ve poliklinikleri bakanlık tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda Elbistan Devlet Hastanesi’ne, ‘Bebek Dostu Hastane’ unvanı yeniden verildi.

Hastane yönetiminden 19 yıl boyunca korunan bu unvanla ilgili, “2003 yılında "Bebek Dostu Hastane" unvanı alan Elbistan Devlet Hastanemiz, anne sütü ve emzirmenin öneminin farkında olan bir kurum olarak anne ve bebeklere hizmet vermektedir. Sağlık Bakanlığının 5 yılda bir yapmış olduğu  "Bebek Dostu Hastane” değerlendirmesi tamamlamıştır. Tüm sağlık çalışanlarımıza verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz” denildi.

 

21 Haz 2022 - 17:32 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel