Güler: “Et ve Süt Kurumu, Elbistan’da kesim yapmaya hazır”

Et ve Süt Kurumu (ESK), Elbistan ve bölgedeki besicilere büyük ve küçükbaş hayvan kesim ücretleriyle ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Haber albümü için resme tıklayın

Bilgilendirme toplantısında konuşan Et ve Süt Kurumu (ESK) Sivas Et Kombinası Müdürü Zekeriya Güler, Elbistan’da kesim yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Elbistan Ziraat Odası toplantı salonundaki toplantıya, Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, Elbistan, Göksun, Afşin, Ekinözü ve Nurhak Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Bedir Ergüç ile besiciler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elbistan, Göksun, Afşin, Ekinözü ve Nurhak Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Bedir Ergüç, bölgedeki besicilerin kesim seçeneğinin artırmak istediklerini söyledi.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil de, kenttin hayvancılık sektöründe daha iyi yerlere gelmesi noktasında çalışma yaptıklarını dile getirdi.

Daha sonra söz alan konuşan Et ve Süt Kurumu (ESK) Sivas Et Kombinası Müdürü Zekeriya Güler de, kesim fiyatları ve primlerle ilgili bilgiler verdi.

Güler, “Besicilerimizin sorunlarına çözüm yolları bulmak ve nisbi de olsa desteklerimizi anlatmak için buradayız. Hayvan başına 2 bin 500 lira bir desteğimiz var. Ayrıca, verime dayalı primimiz var. 250-300 kilogram arasındaki hayvanlara 90 kuruş, 301-350 kilogram arasındaki hayvanlar için 2 lira 55 kuruş, 351-400 kilogram için 3 lira 55 kuruş, 401-450 kilogram arasındakilere de 4 lira 25 kuruş, bunun üzerindeki hayvanlar için de 4 lira 75 kuruş verim primi ödeniyor. Verim primi ve desteklerle birlikte 251 kilogram gelen büyükbaş hayvan için kesim fiyatımız 94 lira 90 kuruşa geliyor. Ortalama olarak 94 lira gibi bir fiyata kesim yapılmış oluyor. Ödemeleri de 2 hafta içinde yapıyoruz. 2 bin 500 lira desteği de 2-3 hafta içinde hesaba yatırılıyor” dedi.

Güler, küçükbaş hayvanlarla ilgili de, “Kuzu kesimlerimiz 88 lira, toklu 82 lira ve koyun 70 lira gibi bir fiyatımız var. Bu fiyatlara teveccüh gösteren besicilerimize de yardımcı olacağız. Hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvan kesimlerini Elbistan’da yapmak için gerekli girişimlerde bulunacağız” bilgilerini aktardı.

Besiciler ise, artan yem fiyatları karşısında zorlandıklarını hatırlattılar. Kesim fiyatlarının, pariteye göre yapılması gerektiğine vurgu yapan besiciler, “Artan maliyetlerle şuanda zarar ediyoruz. Birçok besici, yeniden hayvan alımı yapmama kararı aldı. Biz mesleği değil de meslek bizi bırakıyor” cümleleri ile yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler.

 

21 Haz 2022 - 17:01 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel