Başkan Şahin: “Taşımalı servis esnafına destek istiyoruz”

Elbistan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Şahin, taşımalı servis esnafının yüksek akaryakıt fiyatları nedeniyle bu dönemi zararla kapattığını belirterek, “Zor durumdaki esnaflarımıza bayram öncesinde devletimizden yüz güldürecek bir destek bekliyoruz” dedi.

2021-2022 eğitim öğretim döneminin başlangıcında mazotunun litresinin 6,7 lira olduğunu hatırlatan Başkan Şahin, “9 aylık sürede neredeyse 5 kat artan mazot, taşımalı servis esnafımızın belini büktü” dedi.

Elbistan, Ekinözü ve Nurhak’taki taşımalı servis esnafının, mazotla birlikte diğer girdilerdeki artışa rağmen; cebinden koyarak eğitim-öğretim dönemini tamamladığını hatırlatan Elbistan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Şahin, “Esnafımız, taşımalı eğitim ihalesini aldığında mazot fiyatları 6,7 TL civarında iken, bugün mazot fiyatlarına gelen son zamlar ile 30 liranın üzerine çıktı. Esnafımızın ihaleye verdiği ücret, bu zamlar karşısında adeta eridi. Buna rağmen esnafımız, yeri geldiğinde cebinden koyarak sadece iş bitirme belgesini alabilmek için zararına da olsa işine devam etti. Bırakın para kazanmayı, cebinden bile koyarak günü kurtarmanın derdine düştü. Taşımalı öğrenci servisi esnafımızın mağduriyeti çok büyük rakamlara ulaştı. Bu mağduriyetin giderilmesi için; devletimizden destek bekliyoruz. Kurban bayramı öncesinde yapılacak bir yardım, esnaflarımıza çifte bayram yaşatacaktır” şeklinde konuştu.

Mazota gelen zammın, kamyoncu, taksici, otobüsçü gibi esnafları da ciddi oranda etkilediğini anımsatan Başkan Şahin, “Esnafımızın bu zamlarla birlikte ayakta durması, geçimini sürdürmesi mümkün değildir. Esnafımız, kontağa basmaya korkar hale geldi. Deposunu doldurabilen esnafımızın sayısı yok denecek azaldı. Sadece günlük ihtiyacı kadar alabilen esnafımız dert küpüne dönüştü. Akaryakıtla birlikte diğer giderlerin de artması, esnafımızı içinden çıkılamaz bir duruma sürükledi. Devletimizin esnaf ve sanatkârımızı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alması gerekiyor. Esnafımızın refah seviyesinin yükseltilmesi ve emeklerinin karşılığını alması noktasında gerekli adımların bir an önce atılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

20 Haz 2022 - 16:31 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel