Ziraat odası başkanları: “Bu gidişata dur denmesi gerek”

Kahramanmaraş Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut Başkanlığında Göksun Ziraat Odası’nın ev sahipliğinde yapıldı.

Toplantının ana gündem maddesi, çiftçiyi nefes alamayacak hale getiren mazot, gübre ve elektrik gibi girdilerdeki astronomik artışlar oldu.

Göksun Ziraat Odası Başkanlığı ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda konuşan Kahramanmaraş Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, çiftçinin zor günlerden geçtiğini söyledi.

Her ilçedeki tarım sektörünün benzer sıkıntı ile yüzleştiğini anımsatan Başkan Bulut, “ Çiftçi, litresi 30 liraya nasıl mazot alıp tarlasında işini yapacak ve gübre atamadan nasıl ürün yetiştirecek? Bırakın mazot almayı, akaryakıt istasyonunun önünden bile geçemiyor çiftçi. Litresi 30 liraya dayanan mazot almak bile lüks oldu çiftçi için. Üretmekten başka bir şey düşünmeyen çiftçi, emeğinin karşılığını almaya gelince de hüsran yaşıyor. Bu gidişata bir an önce dur denmesi lazım. Üreticiyi koruyan tarım politikası bugün uygulanmayacaksa ne zaman uygulanacak?” dedi.

Başkan Bulut, ‘Siz endişe etmeyin, gönüllerinizi ferah tutun’ diyen yetkililere sesleniyorum. Çiftçinin, üreticinin feryadını duyun.  Tarlasına mazot zamları yüzünden traktör sokamayan, gübresini alamayan çiftçi, toprağa küsüyor. Çiftçinin kaybetmesi demek ülkenin kaybetmesi demek. Bugün bu sorunları bir kez daha dile getiriyoruz. Sesimiz duyulana kadar da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

17 Haz 2022 - 18:18 Kahramanmaraş/ Göksun- Güncel