Anız yakmanın cezası belli oldu 

Tüm uyarılara rağmen anız yakarak toprağa ve çevreye zarar veren kişilere, dekar başına 109 TL idari para cezası kesilecek.

Büyütmek için resme tıklayın

Toprağı kolay işlemek ve yabancı ot tohumlarının ortadan kaldırılması amacıyla anız yakılması, Türkiye’nin tamamına yakınında olduğu gibi Elbistan’da da büyük bir sorun teşkil ediyor. Anız yakma işlemi, verimli tarım alanlarının azalmasına, toprak içinde bulunan yararlı mikroorganizma ve besin elementlerinin geri dönüşümsüz olarak kaybedilmesine neden oluyor.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, hasat sezonu öncesinde çiftçilere ve vatandaşlara anız yakılmaması hususunda hatırlatmalarda bulundu.

Çitil, anız yakılması sonucunda tarım topraklarındaki faydalı mikroorganizmaların öldüğünü ve toprak erozyonu ile verim kaybı gibi olumsuzlukların yaşandığına dikkat çekti.

Anız yakılmasının, hasat edilmeyen ürünler açısından da büyük tehlike doğurduğunu hatırlatan Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmaiş Çitil,  bu uygulamanın, hava kirliliğine yol açtığını ve yaban hayvanlarının da neslinin devamı açısından birçok olumsuzluğu beraberinde getirdiğine vurgu yaptı.

Çitil, tüm uyarılara rağmen anız yakanlarla ilgili cezai müeyyideyle ilgili de, “Bu zararların önlenmesi amacıyla anız yakanlara her dekar için 109,49 TL idari para cezası verilmesi kararlaştırılmıştır. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır” ifadelerini kullandı.

 

15 Haz 2022 - 17:24 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel