Elbistan’da sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi

Meteoroloji ve AFAD’ın sarı kodla uyardığı Elbistan’da, öğleden sonra etkili olan sağanak yağış, hayatı olumsuz etkiledi.

Elbistan’da sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi
Elbistan’da sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Kışla Caddesi’nde giriş katlardaki ev ve depoları su basarken; yollar göle döndü. Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı’nda dağdan gelen sel suları nedeniyle elektrik aksamları çalışmayan araçlar yolda kaldı. Şehrin birçok noktasında benzer görüntüler hakim olurken, bir minareye de yıldırım düştü.
Hafta başından itibaren beklenen sağanak yağış, öğleden sonra kenti adeta esir aldı. Yaklaşık 1 saat boyunca aralıksız yağan yağmur, yolları göle çevirdi. Şar Dağı’nın eteğindeki Kızılcaoba Mahallesi’nde yağmurun etkisiyle dağdan caddelere ulaşan çamurlu sular, sürücülere zor anlar yaşattı. Kışla Caddesi’nin büyük bölümü çamura bulanırken; mazgalların tıkanması ile taşan sular, cadde üzerindeki birkaç eve doldu. Evlerini su basan vatandaşlara itfaiye ekipleri yardıma koştu. İtfaiye ekipleri, Kışla Caddesi’nde bir apartmanın giriş katını basan suyu tahliye etmek için büyük uğraş verdi. Aynı cadde üzerinde birçok işyerinde de tıkanan kanalizasyon hatları nedeniyle benzer sorunlar yaşandı. Göle dönen bir depodaki beyaz eşyalar da su içinde kaldı.
Sağanak yağışın etkilediği yerlerden biri de sanayi sitesi oldu. Sanayi sitesindeki birçok işyeri sahibi ve çalışanlar, caddede biriken su nedeniyle zor anlar yaşadı. Çalışanlar, yoldaki suyun işyerlerine girmemesi için mücadele verdi.
Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı’nda ise Şar Dağı’ndan gelen sular, ulaşımı aksattı. Derin su birikintisine giren araçlar, elektrik aksamlarına su kaçınca yolda kaldı. Sürücülere de paçaları sıvayıp araçlarını iterek yol kenarına almak kaldı. Çalışmayan araçlar, çekici ile sanayinin yolunu tuttu.
Sağanak yağış, çevre ilçelerde de etkili oldu. Ekinözü ilçesine bağlı Türkmenler ve Yeniköy Mahalleleri’nde derelerin taşması sonucu, tarım arazileri ve yollar zarar gördü.
İlçeye bağlı Türkmenler Mahallesi’nden geçen Karadere, taştı. Önüne kattığı her şeyi sürükleyen azgın sular, yaklaşık 6 metre yükselerek köprünün üstünden aştı. Sel anını görüntüleyen vatandaşlar, derenin suyunun en son 40 yıl önce bu kadar yükseldiğini belirtiler.

14 Haz 2022 - 20:15 - Güncel