Başkan Gürbüz; “Altyapı çalışması sonrası asfalta başlayacağız”

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, KASKİ’nin başlatacağı içme suyu hattı çalışmaları sonrasında yollarda oluşacak tahribatla ilgili gerekli tedbirleri alacaklarını belirterek, yaşanması muhtemel mağduriyetlerin önüne geçeceklerini söyledi.

Başkan Gürbüz; “Altyapı çalışması sonrası asfalta başlayacağız”
Başkan Gürbüz; “Altyapı çalışması sonrası asfalta başlayacağız”
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Başkan Gürbüz,” KASKİ çalışmalarını tamamladıktan sonra biz yapılan dezenformasyonun tamamını kapatacağız, yani asfaltları yenileyeceğiz” şeklinde konuştu.

Pınarbaşı Caddesi’ndeki çalışmaları yerinde inceleyen Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, kentteki alt ve üstyapı ile ilgili planlamalarını değerlendirdi.

Pınarbaşı Caddesi’nin kapsamlı bir çalışmadan geçirildiğine değinen Başkan Gürbüz; “Pınarbaşı Caddemizde maalesef asfaltın altında ciddi bir temel sorun vardı. Yani yolun alt yapısı neredeyse yok gibiydi, dolayısıyla üzerine döktüğümüz asfaltta çökmeler meydana geliyordu. Bu nedenle doğal gaz çalışmalarının tamamlanması ve elektrik hatlarının yerin altına alınmasından sonra biz öncelikle yolun temel kısmını sağlamlaştırdık. Yani kazı faaliyetiyle önceki asfaltın tamamını aldık, yerini sağlam malzemeyle doldurduk.  Bununla beraber kaldırımları yeniledik. Şu anda ise asfalt kaplamasını yapıyoruz. Bu çalışmalarla beraber yolumuz uzun süre deforme olmadan kullanılabilecek hale geldi. Elbistan’daki en büyük sorunlarımızdan biri yolardaki temel ve alt yapı çalışmalarıdır. Temel sağlam olmayınca çökmeler meydana gelerek asfaltın ömrü kısalıyor. Uzun vadeli olsun diye biz biraz daha derinlemesine çalıştık ve önceliğimizi temel çalışmasına verdik” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü’nün, Elbistan’ın 320 kilometre uzunluğundaki içme suyu isale hattını yenilemek için bu ay ihaleye çıkacağını anımsatan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, “İhale sürecinin sekizinci ayda sonuçlanmasını bekliyoruz. Eylül ayıyla birlikte bütün sokaklarımızda içme suyu şebekelerinin yenilenmesi çalışmaları başlamış olacak. Ben buradan tüm vatandaşlarımıza şu çağrıda bulunmak istiyorum. İçme suyu yenilenmediği müddetçe şebekelerimizdeki sıkıntıları aşamayız. Onun için vatandaşlarımızın anlayışına sığınıyoruz.

KASKİ Genel Müdürlüğü’nün yürütmüş olduğu bu çalışma bizim için gerçekten çok değerli ve anlamlı bir çalışmadır. KASKİ çalışmalarını tamamladıktan sonra biz yapılan dezenformasyonun tamamını kapatacağız, yani asfaltları yenileyeceğiz. Ancak altyapısı sonuçlanmamış sokaklarımızda maalesef altyapı çalışmalarını beklemek durumundayız. Asfaltlama çok maliyetli ve pahalı bir iştir. Dolayısıyla heba olmaması için şu anda KASKİ’nin çalışmalarını hızlandırmasını bekliyoruz, onları takip ediyoruz. Dokuzuncu aydan on birinci aya kadar ime suyu çalışmaları, şehrin dış mahallelerinden başlamak üzere hayata geçmiş olacak. Asıl ana çalışmayı 2023 yılı içerisinde nisan ayından sonra sürdürecekler.

Bu Avrupa Birliği fonları kullanılarak yapılan bir çalışma olduğu için maalesef bunu öteleyemiyoruz. Yani gelen hibe bütçeyi değerlendirebilmek adına bu çalışmayı KASKİ Genel Müdürlüğümüz Elbistan'da yürütmek zorunda. Bu anlamda onlardan yapılacak olan çalışmalarda belediyelerimizle, özellikle KASKİ Genel Müdürlüğümüzle eş güdümlü çalışmalarını rica ediyorum. Ama şundan emin olunsun, yaz ayları boyunca asfaltlama çalışmaları hızla devam edecek. Biz vatandaşlarımızı mağdur etmeden yapılan her türlü altyapı çalışmalarının tedbirini alacağız ve süreci en hafif şekilde geçirmeye özen göstereceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Pınarbaşı Mahallesi Muhtarı Cemil Karakuş da, caddedeki çökme sorununun temelden halledilmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Mahalle halkı ve yolu kullanan vatandaşların çok büyük bir sorundan kurtarıldığına değinen Karakuş: “Burası Elbistan'ın aynası, yüz akıdır. Yerli ve yabancı turistlerin kullandığı yedi adet düğün salonu, adalet sarayı, mesire alanı ve spor tesislerine ulaşımın sağlandığı önemli bir caddemizdir. Yolumuz yapılıyor, çok memnunuz. Buradaki mahalle halkı adına emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Fevkalade bir çalışma oldu. Belediye Başkanımız Mehmet Gürbüz’e ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

13 Haz 2022 - 17:10 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel