Elbistan çiftçisi elektrik faturasından kurtulmanın çaresini güneşte buldu

Mazot ve gübre fiyatlarından beli bükülen çiftçiler, bu girdilerin tuzu biberi olan elektrik faturasından kurtulmanın yolunu güneş enerjisinde buldu.

Basınçlı Sulama Sistemleri Desteği çerçevesinde Elbistanlı 57 çiftçi, tarlasına ya da bahçesine güneş enerjisi kurmak için toplam 3 milyon 500 bin lira hibe desteği almaya hak kazandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Basınçlı Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi projesinde hibe desteği kazanan çiftçiler belli oldu. Elbistan’da toplam 84 çiftçi 9 milyon 334 bin TL yatırım bedelli sulama projeleri için 4 milyon 667 bin TL hibe alma hakkını elde etti.

Artan elektrik fiyatları ve kuraklık, modern sulama tekniklerinin çiftçiler açısından değerini her geçen gün daha da artıyor. Kullanımı geleneksel sulamaya göre her gün daha çok artan bu modern sistem; çiftçilerin enerji, işçilik ve su maliyetlerini azaltıyor. Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması gibi projeler bakanlıkça destekleniyor.

Elbistan özelinde ise, arazilerinin büyük bölümünü sondajlarla yeraltından çekilen sularla sulayan çiftçiler, kazançlarının büyük bölümünü elektrik faturalarına ayırıyor. Bu kalemdeki harcamalarını düşürmek isteyen çiftçiler, çareyi güneşte buldu.

Basınçlı Sulama Sistemleri Desteği’nde aslan payı güneş enerjili sulama sistemlerinin oldu. İlçede hibe desteği alan 84 projenin 57’si, güneş enerjili sulama sistemlerinden oluştu. Bu projelere verilen hibe desteği ise 3 milyon 606 bin lira olarak gerçekleşti. 27 adet diğer sulama projelerine ise 1 milyon 160 bin lira hibe desteği verildi.

Hibe Desteği almaya hak kazanan üretici ve çiftçilerin, 29 Haziran’a kadar hibe sözleşmesini imzalaması gerekiyor.

10 Haz 2022 - 17:52 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel