Lokantalarda ücretsiz ayran uygulaması sona eriyor

Elbistan’daki lokantalarda ücretsiz ayran uygulaması sona eriyor. Birçok lokanta, alınan karar doğrultusunda ayran için 2 lira ilave ücret talep etmeye başladı.

Elbistan’da yemek sektöründe uzun bir süredir uygulanan ücretsiz ayran ikramı tarihe karışıyor. Gıda fiyatları ile ana ve ara ürünlerdeki yüksek oranlı artışlar nedeniyle ücretsiz ayran uygulamasına son vermek zorunda kalındığını açıklayan lokanta esnafları, “Pandemi, döviz kurunda yaşanan hareketlilik, ekonomik kriz ve akabinde oluşan ürün ve hizmet fiyatlarındaki ciddi artışlar tüm sektörleri olduğu gibi lokanta esnafını da olumsuz etkilemektedir. Sektörde kullanılan süt, yoğurt, kırmızı et, tavuk, yağ, ekmek, sebze gibi gıda fiyatlarındaki yüksek oranlı artışlar ayrıca enerji, doğalgaz, kira ve asgari ücrete gelen zamlar tüm ana ve ara ürünlerde maliyetleri artırmaktadır. Hizmet sektörü doğrudan ve dolaylı olarak yüzlerce sektörle alışveriş halindedir. Uygulanmakta olan ücretsiz ayran ikramı lokantalara yüksek tutarda ek maliyet yüklemektedir.

Elbistan lokanta esnafları olarak; iş ve işçi sürekliliğini sağlamak, personel çıkartmadan ve hizmet kalitesini düşürmeden yola devam edebilmek için, ülke genelinde olduğu gibi artık kentimizde de yemeklerin yanında ayranın ücretli satılmasına karar verdik” açıklamasında bulundular.

 

09 Haz 2022 - 17:50 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel