Kırmızı listedeki alaca sansar, bir mahallede daha ortaya çıktı

Elbistan’da, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) nesli tükenme riski yüksek olan türleri arasında kırmızı liste ve kategorisinde bulunan alaca sansar, Körücek’ten sonra başka bir mahallede daha ortaya çıktı.

Savunmaya geçtiğinde kuyruğunun alt bölgesinden yaydığı kötü koku nedeniyle ‘kokarca’ olarak da bilinen alaca sansar, geçtiğimiz günlerde Körücek Mahallesi’nde ilk kez kameralarca kaydedilmişti. Mahallede çiftçilik yapan bir vatandaş, traktörü ile tarlaya giderken bu ilginç hayvanı kayıt altına almıştı. Nesli tükenmekte riski yüksek olan alaca sansar, bu kez de İğde Mahallesi’nin Tellioluk mevkiinde görüntülendi. Yavru olduğu görülen alaca sansar, kısa bir süre sonra kayalık alanda gözden kayboldu.

Yetkiller, ortalama yaşam süresi 6-8 yıl olan ve iki ayağı üzerine dikilerek etrafı kolaçan etmeleri ve çığlık gibi ses çıkarmaları ile bilinen alaca sansarların, yaban hayatındaki önemine dikkat çekiyorlar. Yetkililer, koruma altındaki bu hayvanların kesinlikle öldürülmemesi gerektiğine vurgu yapıyorlar.

04 Haz 2022 - 17:13 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel