Üreticilere hatalı ve gereksiz ilaç kullanımı hatırlatması

Elbistan’da, başta kayısı olmak üzere meyve üreticilerine yönelik olarak hatalı ve gereksiz ilaç kullanımına ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Ziraat Odası toplantı salonundaki programa, Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut ve üreticiler katıldı. Toplantıda, ilaç kalıntısız bir ürün hedefi doğrultusunda kapsamlı bilgiler aktarıldı.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, hatalı ve gereksiz ilaç kullanımı sonrasında ürünlerin imha edildiğini hatırlatarak, üreticilerin bu konuda kurallara riayet etmelerinin önemine değindi.

Bağ, bahçe, tarla ve seralarda hasat öncesinde kalıntı denetimi yapıldığını hatırlatan Çitil, “Hatalı ve gereksiz ilaç kullanımı nedeniyle insan sağlığı ve faydalı organizmalar zarar görür. Ürünlerin pazar değeri düştüğü gibi imha edilirler ve üretici de para cezası ödemek zorunda kalır. Bu yüzden tüm üreticilerimizin ilaç etiket bilgilerine riayet etmeleri büyük önem arz ediyor” dedi.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut ise, “Kalıntı İzleme Programı çalışmaları çerçevesinde taze sebze ve meyve numuneleri alarak pestisit kalıntısı analizi yapılması için laboratuarlara gönderiliyor. Üreticilerimiz, tarım ilaçlarını reçete ile almalı ve etiketinde yazılı olan son uygulama ile hasat arasındaki süre bilgisinde yer alan gün sayısına dikkat etmeliler. Emeklerinin zayi olmaması için bu konuda azami hassasiyet göstermeliler” şeklinde konuştu.

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli de, yasaklı listede yer alan ilaçlara ilişkin bilgiler aktardı.

Üreticilerden mutlaka Üretici Kayıt Defteri tutmalarını isteyen uzmanlar, kullanılan tarım ilaçlarının da reçete ile alınıp bu deftere işlenmesini istedi.

Toplantı, denetimler ve pestisit kullanımında yaşanan sıkıntıların anlatılmasının ardından katılımcıların sorularının cevaplanması ile son buldu.

31 May 2022 - 17:21 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel