Çiftçilere ‘pas’ hastalığı uyarısı

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendislerinin yaptığı arazi incelemesinde yağışlı geçen mayıs ayı ve hava sıcaklıklarının artması nedeniyle buğday çeşitlerinde pas hastalığı tespit edildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Elbistan’daki çiftçilere, özellikle ekmeklik buğday cinsinde görülen sarı ve kahverengi pas hastalığına karşı dikkatli olmaları yönünde uyarı yapıldı. Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, aşırı yağışlardan dolayı görülen sarı ve kahverengi pas hastalığının, ilçedeki hububat alanlarında ekonomik düzeyde zarar oluşturabileceği kaydetti.

Çiftçilere, söz konusu hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici ilaç kullanmaları yönünde tavsiyede bulunan Çitil, “İlçemizde mayıs ayının yağışlı geçmesi ve ısının yükselmesi nedeni ile özellikle ekmeklik buğday çeşitlerinde sarı ve kahverengi pas hastalığı oluştuğunu tespit etmiş durumdayız.  Pas hastalığı, hububat alanlarında ciddi verim kayıplarına neden olan bir hastalık türüdür. Çiftçilerimizin mağdur olmamaları için koruyucu amaçlı olarak sarı ve kahverengi pas hastalıklarının önlenmesi için koruyucu ve tedavi edici amaçlı olarak ilaç kullanmalarını istiyoruz. Çiftçilerimiz, daha fazla bilgi edinmek için kurumumuza müracaat edilebilirler” dedi.

31 May 2022 - 17:18 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel