Bilirkişi heyeti, HES kurulacak bölgede inceleme yaptı

Nurhak’ta doğayı tahrip edeceği gerekçesi ile bölge halkının karşı çıktığı hidroelektrik santral projesi için bilirkişi incelemesi yapıldı.

Bilirkişi heyeti, HES kurulacak bölgede inceleme yaptı
Haber albümü için resme tıklayın

Nurhak’ın Umutlu Mahallesi sınırları içerisinde yapımı planlanan Bulgurdere ve Ayranpınar HES projesinin toplam kurulu gücü 6,892 MWe olacak. Projede yıllık olarak 17,422 GWh enerji üretimi gerçekleştirilmesi planlanıyor. Proje kapsamında Bulgurdere Regülatörleri, Daçu Regülatörü, Ayranpınar Regülatörü, cebri borular, Bulgurdere ve Ayranpınar santral binası, şantiye alanlarında çalışmalar yapılacak.

Nurhaklılar ise, bölgede tarım, hayvancılık ve doğaya zarar vereceği düşüncesiyle HES projesinden vazgeçilmesini istiyor. Projeyle ilgili başlatılan ÇED süreci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tamamlandı. Proje için verilen ÇED olumlu kararı, Nurhak Belediyesi’nce yargıya taşınmıştı. Bu çerçevede alanında uzman isimlerden oluşan bilirkişi heyeti, rapor hazırlamak için HES’in planlandığı bölgede incelemede bulundu.

Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan, ilçe halkının hidroelektrik santral istemediğini belirterek, “Nurhak’a ikinci HES kesinlikle yapılmayacak” dedi.

 

28 May 2022 - 16:00 Kahramanmaraş/ Nurhak- Güncel