Okul bahçesini el birliği ile mini ormana dönüştürdüler

Elbistan Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimleri Proje Okulu’nun bahçesi, ‘Bahçemiz ağaçla dolsun, öğrenciler meyveye doysun’ projesiyle erikten elmaya, fındıktan kiraza ve gülden asmaya birçok çeşidin yer aldığı mini bir ormana dönüştü.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Okul müdürü Süleyman Dere, özenle bakılan bahçenin ilk ürünlerini almaya başladıklarını belirterek, “Öğrencilerimiz, kendi emekleri ile büyüttükleri fidanların dalından meyve yemenin hazzını yaşayacaklar” dedi.

Elbistan Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimleri Proje Okulu’nda “Sağlıklı meyveler sağlıklı zihinler” etiketiyle “Bahçemiz ağaçla dolsun, öğrenciler meyveye doysun”  isimli ağaçlandırma projesi başlatıldı.

Projenin üzerinden 1 yıl geçmesiyle birlikte okul bahçesi adeta meyve bahçesine dönüştü. Okul müdürü Süleyman Dere, bahçeye şuana kadar 775 adet fidan dikildiğini belirtti.

Ağaçlandırmaya devam ettiklerini dile getiren Dere, “Bahçemizde 36 elma, 11 armut, 21 kiraz, 7 vişne, 4 can eriği, 11 kara erik, 2 ayva, 5 badem, 9 şeftali, 18 kayısı, 10 dut, 2 ceviz, 2 kestane, 2 ıhlamur, 80 asma, 1 fındık, 21 böğürtlen, 3 çınar, 30 sarmaşık, 60 süs bitkisi, 230 gül ve 210 çam fidanı bulunuyor” dedi.

Projenin, büyük bir gayret ve özveriyle başarıya ulaştığını vurgulayan Dere, ağaç dikmenin Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in hadis-i şeriflerinde de önemle altının çizildiğini anımsattı.

Okul müdürü Süleyman Dere, şöyle konuştu:

Tohumların çatlayıp filizlerin çıkması ve ihtişamlı ağaçlar hâline gelmesi, kara topraktan sayılamayacak kadar çok renk ve türde bitki, meyve, sebze ve çiçeğin yetişmesi, üzerinde durup düşünülmesi gereken muhteşem bir hâdisedir. Bunlar üzerinde tefekkür eden bir akıl, sonunda her şeyi en güzel şekilde yaratan Allah Teâlâ'ya ulaşacak, O'nun azamet, kudret, merhamet, cemal gibi güzel sıfatlarını temaşaya dalacaktır.

İşte biz Müslümanlar, Cenâb-ı Hakk'ın eşsiz sanatının tecellisi olan bütün canlılara ve bitkilere, ilâhî bir emanet gözüyle bakarız. Onları lüzumsuz yere koparmaz, israf etmeyiz. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav), "Kıyamet kopuyor olsa ve birinizin elinde bir fide bulunsa, kıyamet kopmadan onu dikebilirse bunu hemen yapsın!" şeklinde buyurmuştur. Büyüklerimiz, de "Yaş kesen, baş keser!" demişlerdir. Hedefimiz kesmek değil, dikmek ve çoğaltmak olmalıdır. Dinimizin emir ve tavsiyesi budur.”

Orman içinde bir okul hedeflediklerini anlatan Dere, “Ben, okul müdürü olarak bu çalışmayı Peygamberimizin (sav) de doğum günü olan 20 Nisan 2021 itibariyle başlattım ve ağaçlandırma faaliyetine bu yılda davam ettik. Hedefim ‘orman içinde bir okul’ yapmak olduğu gibi en azından projemizin de isminden ve etiketinden anlaşılacağı üzere pansiyon öğrencilerimizin meyve ihtiyaçlarını da bahçemizden karşılayalım. Ve bu projeye sahip çıkılması halinde okul bahçemizin adeta cennet bahçesini andıran bir güzelliğe kavuşacağına inanıyorum. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

28 May 2022 - 15:56 Kahramanmaraş/ Ekinözü- Güncel