Kireçci: “Maymun Çiçeği üzerinden korku oluşturulmaya çalışılıyor”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Tıbbi Parazitoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem Kireçci, dünya gündeminde olan Maymun Çiçeği hastalığıyla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Dünyada Maymun Çiçeği hastalığı üzerinden korku oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Kireçci, hastalığın ilk kez 1958'de Afrika'daki maymun kolonilerinde rastlanıldığın bilgisini verdi.

Uzun aradan sonra yeniden gündeme gelen virüsün Covid-19 benzeri bir salgına yol açması beklenilmediğini kaydeden Kireçci, “Böyle bir şey oluşacak olursa, vatandaşımız korkmasın, alt yapımız buna müsait” dedi.

Özellikle sosyal medyada hastalıkla alakalı algı oluşturulmaya çalışıldığına da dikkat çeken Kireçci: “Bu konuyla alakalı algı ve korku oluşturmaya çalışan işin ehli olmayan insanlara değil de bu işin uzmanı olan kişilere itibar etmeleri gerekiyor. İnsanlar bunu koronavirüsteki gibi tüm ülkeyi bir anda saracak hastalık olarak görmesinler” değerlendirmesini yaptı.

Kireçci, şu bilgileri aktardı:

“Maymun Çiçeği, hayvandan insana bulaşma özellikli olup, bazı kemirgenler ile hasta maymunlardan insanlara ya da hasta insanlardan sağlıklı insanlara bulaşabilmektedir. İnsanlarda, maymun çiçeği bulguları insan çiçek hastalığına benzer ancak onlardan daha hafiftir. Maymun Çiçeği virüsü, hasta bireyler ile yakın temas ve daha az olarak da hava yolu ile sağlıklı bireylere bulaşmaktadır. Genellikle 7-14 günlük 5−21 gün arasında değişebilir. Kuluçka sonrasında hasta bireylerde ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ağrısı, titreme ve yorgunlukla başlar. Ateşin gelişmesinden 1-3 gün sonra el, kol ve vücudun genelinde deri yüzeyinde içi sıvı dolu klasik çiçek lezyonları yaraları gelişir. İnsan Çiçek hastalığı ve Maymun çiçeğinin belirtileri arasındaki temel fark, maymun çiçeğinde lenf düğümlerinde şişlik gelişirken insan çiçek hastalığında bu şişlikler görülmez. Hastalık tipik olarak 2-4 hafta sürer. Afrika'da, maymun çiçeği hastalığına yakalanan her 10 kişiden 1'inde ölüm geliştiği bildirilmiştir.

Maymun çiçeği virüsünün bulaşması, hasta insan ve hayvanlardan direk cilt/mukoza yaralarına temasın yanı sıra hastanın kullandığı kıyafet, havlu vb. bulaşık malzemeye dokunmak, hasta bir kişinin öksürmesine veya hapşırmasına yakın mesafeden uzun süre ile maruz kalmakla olmaktadır. Böylece virüs sağlıklı insanların vücuduna deri yoluyla olmasa bile, solunum yolu veya mukoza zarları gözler, burun veya ağız yoluyla girer. Hayvandan insana bulaşma ise, hayvanın ısırması veya tırmalaması ile hayvanın vücut sıvıları veya deri yaraları ile doğrudan temas veya bulaşık hayvan barınaklarından dolaylı temas yoluyla gerçekleşebilir.

Hastalığın salgın şeklinde görüldüğü başta batı ve orta Afrika olmak üzere diğer ülkelere seyahat edilmesinde dikkatli olunması gerekir. Maymun çiçeğinin meydana geldiği bölgelerde hasta olan veya ölü bulunan hayvanlar dâhil virüsü barındırabilecek hayvanlarla temastan kaçınılmalıdır. Hasta bir hayvanla temas etmiş olan barınak-kafes vb. alanlardaki herhangi bir malzemeyle temastan kaçınılmalıdır.”