Öğrencilere ‘ebru sanatı’ eğitimi

Elbistan Meslek Yüksekokulu’nda; Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Murat Şirinoğlu’nun öncülüğünde ve Elektrik Programı öğrencisi Faik Burak Seven tarafından ‘ebru sanatı’ eğitimi verildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Eğitimle ilgili olarak bilgi veren Öğr. Gör. Murat Şirinoğlu; “Ebru, kitreyle yoğunlaştırılmış su üstünde, özel hazırlanmış boyalarla oluşturulan desenlerin kâğıt üzerine geçirilmesi yoluyla yapılan bir süsleme sanatıdır.” diyerek konuşmasına başladı. Tarihte bu sanatı, geliştiren ve bu güne kadar bize ulaşmasını sağlayan birçok medeniyet yer almaktadır. Bazı İran kaynaklarında Hindistan'da ortaya çıktığı yazılıdır. Bazı kaynaklara göre de Türkistan'daki Buhara kentinde doğmuş ve İran yoluyla Osmanlılara geçmiştir. Osmanlı döneminde başlı başına bir sanat ve iş kolu olan Ebruculuk, 20. yüzyıl başlarına gelindiğinde unutulma noktasına gelmiştir. Bu sanatın tekrar hayat kazanması, Çiçekli Ebru'yu geliştiren büyük sanatçı Necmeddin Okyay sayesinde olmuştur. Okyay'dan sonraki büyük aşama Mustafa Düzgünman'dır” dedi.

Arkadaşlarına ve hocalarına sanatın inceliklerini anlatan Faik Burak Seven adlı öğrenci de, “Batıda ebru "Türk Kağıdı" ya da "Mermer Kâğıdı" olarak adlandırılmaktadır. Ebru, geven otunun özsuyundan elde edilen kitre veya deniz kadayıfı bitkisi (kerajin) ile kıvamı arttırılmış suyun üzerine, içine öd katılarak suyun dibine çökmeyecek hale getirilen boyaların serpilmesi ve su yüzeyinde meydana gelen şekillerin olduğu gibi ya da biz adı verilen metal uçlu bir aletle müdahale edilerek bir kağıda geçirilmesi yoluyla yapılır” şeklinde konuştu.

Ebru Sanatı uygulamalarına öğrencilerle birlikte bizzat katılan EMYO Müdürü Öğr. Gör. Muharrem Eren ise; “Arkadaşlarımız, ebru sanatını tatbik ederken hem bilgilenip hem de bu güzel sanatın esrarengiz yolculuğunu anlamış oldular.” bizler de bu narin yolda geleceğe ufacık bir ışık olsa da yansımayı ve devam edilmesi için gereken özeni göstermeye ve göstertmeye yönelik çalışmalara devam etmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

28 May 2022 - 15:49 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel