En çok ihtiyaç duyulan branşlara atama yapılacak

Sağlık Bakanlığı’nın 103.dönem devlet yükümlülüğü kurasında, Elbistan Devlet Hastanesi ve Elbistan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde en çok ihtiyaç duyulan branşlar için 12’si uzman olmak üzere 14 doktor kadrosu açıldı.

Bakanlığın, 2022 yılı 2.dönem ilk defa ve yeniden atama kurasında münhal kadrolar belli oldu. Son dönemde Kalp Merkezi ile sağlık alanındaki yerini perçinleyen Elbistan Devlet Hastanesi’nde bazı branşlardaki kadro eksikliği bir türlü giderilemiyor. Kulak burun ve boğaz hastalıkları, kadın hastalıkları ve doğum, kalp damar cerrahisi, göz hastalıkları ve göğüs hastalıkları branşlarındaki kadro yetersizliği, randevu alamama sorunu başta olmak üzere tedavi süreçlerinde aksamalara neden oluyor.

Modern binasına taşınan Elbistan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde de uzmanlık dallarındaki tedavi hizmetinin verilmesi için endonti, protetik diş tedavisi, restoratif diş tedavisi gibi alanlarda atama yapılması gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı’nın 2022 yılında gerçekleştirdiği kuralar, her iki sağlık kuruluşunun eksiklerini tamamlayamadı. Vatandaşlar ise, başta sosyal medya olmak üzere çeşitli platformlardan bu konudaki tepkilerini dile getiriyor.

Yıl boyunca 1 milyonun üzerinde hastanın tedavi için başvurduğu Elbistan Devlet Hastanesi ile Elbistan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne açılan münhal kadrolar, en çok ihtiyaç duyulan branşlar oldu.

Buna göre; Elbistan Devlet Hastanesi’ne çocuk cerrahisi, çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları, genel cerrahi, göz hastalıkları, kadın hastalıkları ve doğum, kalp damar cerrahisi, kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı ile 2 de tabip ataması yapılacak.

Elbistan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne ise, ağız ve diş çene cerrahisi, endodonti, protetik diş tedavisi, restoratif diş tedavisi, anesteziyoloji ve reanimasyon alanlarında kadro açıldı.

Söz konusu kadroların dolup dolmayacağı, 16 Haziran’da çekilecek kuranın ardından belli olacak.

27 May 2022 - 16:51 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel