Elbistanlı ev hanımı ‘eli böğründe’ ile birinci oldu

Elbistanlı ev hanımı, Kastamonu’da düzenlenen Türk Mutfağı Yemek Yarışması’nda yaptığı eli böğründe ile birinci oldu.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde kutlanan "Türk Mutfağı Haftası" etkinlikleri çerçevesinde, Kastamonu Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğinde Kurşunlu Han'da yemek yarışması düzenlendi.

Yarışmaya ana yemekte 24, tatlı ve zeytinyağlılarda 15'er, çorba kategorisinde de 12 olmak üzere toplam 66 yarışmacı katıldı. Yarışmanın jürisinde Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hakkı Çılgınoğlu, Kurşunlu Han Otel Genel Müdürü Cem Dilimel, Kastamonu Sanat İşleyen Eller Kadın Kooperatifi Başkanı Serpil Durgut, Münire Sultan Sofrası İşletmecisi Yavuz Emen ve Mutfak Usta Öğreticisi Seyhan Çamur yer aldı. Jüri üyeleri, birbirinden lezzetli yemeklerden tattı. En güzel yemeği seçmek için bir hayli zorlanan jüri üyeleri, uzun uğraşlar sonucunda dereceye giren yarışmacıları belirledi.

Etkinliğe katılan Kastamonu Valisi Avni Çakır ve diğer protokol üyeleri, alanda ziyaret ettikleri katılımcılara yarışma öncesi başarılar dileyerek yemekler hakkında bilgi aldı.

 Burada bir konuşma yapan Vali Çakır; Kastamonu’nun mutfak kültürünün zenginliğinden bahsetti.

Tüm yarışmacılara teşekkür eden Vali Çakır, "Bütün tatlar çok lezzetliydi. Hepsi birbirine yakın tatlardı. Birinci olan eminim küçük bir farkla kazanmıştır. Sunum görsellik harika. Bu sene farklı olarak ara sıcaklarda koyduk. Kastamonu'nun zenginliğiyle Türk mutfağının zenginliğiyle ve Kastamonu ve Türk kadınının hüneriyle tekrar gurur duyduk” dedi.

Konuşmaların ardından oluşturulan jüri tarafından, katılımcılarca hazırlanan yemekler tadılarak derecelendirildi.

4 yıldır Kastamonu’da ikamet eden Elbistanlı ev hanımı Gonca Doğan da yarışmaya, Türk mutfağı ana yemek dalında katıldı. Doğan, yarışmada Kahramanmaraş mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan eli böğründe ile jürinin karşısına çıktı. Doğan’ın yemeği, 24 yarışmacı arasından birinci seçildi. Doğan’a ödülü Kastamonu Valisi Avni Çakır tarafından takdim edildi.

 Doğan, yarışmada birinci olmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “4 yıldır burada yaşıyorum. Sosyal medya üzerinden yemek siparişleri alıyorum. Bu yarışmaya da Kahramanmaraş mutfağının önemli tatlarından biri olan eli böğründe ile katıldım. Birinci olmak benim için önemliydi. Hem şehrimizin ismini duyurdum hem de bu lezzeti Kastamonulularla buluşturdum” dedi.

27 May 2022 - 16:46 Kastamonu- Güncel