EMYO’da ilk yardım farkındalığı semineri

Elbistan Meslek Yüksekokulu’nda (EMYO) “İlk Yardım Farkındalığı” konulu bir konferans düzenlendi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye davet edilen Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı Öğretim Görevlisi, aynı zamanda sertifikalı ilk yardım eğitmeni olan Öğr. Gör. Murat Can Duruel, “Basit müdahaleler ile hayat kurtarmak mümkün olup bu ise yaşamınızın kalanı için hissedeceğiniz çok büyük bir gurur, mutluluk kaynağıdır” diyerek konuşmasına başladı.

Duruel, şöyle devam etti:

“İlk yardım, herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması veya durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır. İlk yardımcı ise tanımda belirtilen amaç doğrultusunda hasta veya yaralıya mevcut araç gereçlerle, ilaçsız uygulamaları yapan, eğitim almış kişidir. İlk yardımın temel uygulamaları ise koruma, bildirme ve kurtarmadır. Koruma uygulamasında olay yerinin ve hasta/yaralının değerlendirmesi yapılır, gereken önlemler alınır. Bildirme uygulamasında 112 Acil Çağrı Merkezi’ne olay bildirimi yapılır. Kurtarma uygulamasında ise hasta/yaralı için gerekli olan ilk yardım müdahaleleri gerçekleştirilir.”

 Konferansın devamında ise bayılma durumlarında, kanamalarda ve hava yolu tıkanıklıklarında uygulanacak ilk yardım anlatılarak, sahnede canlandırılmalara geçildi.

Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Murat Şirinoğlu, uygulamaların gösteriminin ardından Öğr. Gör. Murat Can Duruel’e verdiği bilgiler için tüm öğrenciler, akademik ve idari personel adına teşekkür etti.

27 May 2022 - 16:43 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel