Bakan Dönmez: “Maden sahalarını işletme sonrası tarıma açıyoruz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, maden sahalarının işletme sonrasında tarıma kazandırıldığını söyledi.

Bakan Dönmez, Elbistan- Afşin bölgesini de yakından ilgilendiren maden sahalarının işletme sonrasında tarıma açılması konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Afşin-Elbistan bölgesinde kömürü alındıktan sonra tekrar doldurulan 25 bin dönüme yakın arazinin tarımsal faaliyetlere açılması konusu, başta Elbistan Ziraat Odası olmak üzere ekonomi çevreleri ve sivil toplum kuruluşlarınca uzun süredir gündemde tutuluyor. Yıllardır atıl olarak duran bu alanda başta seracılık olmak üzere birçok tarımsal faaliyetin yapılabileceği ve bölgede yeni bir ekmek kapısı olacağı değerlendiriliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son yaptığı açıklamada bu konuya değindi.  Maden alanında doğanın döngüsünü bozmadan, sorumlu bir üretim anlayışıyla adım attıklarını belirten Bakan Dönmez, “Madenler de bizim, çevre de. İşletme sonrası maden sahalarımızı tarımsal üretime kazandırıyoruz. Zeytin, üzüm, kayısı, badem, ceviz ya da aromatik bitkiler gibi gelir getiren ürünlerle rehabilite edilen alanları yeniden üretime açıyoruz. Bizim bütün gayretimiz yerli kaynaklarımızı milletimizin hizmetine sunmak” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Bulut, gündeme taşımıştı

 

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, konuyu gündeme getirdiği açıklamasında; “Burada doldurulan alanın büyüklüğünün 25 bin dönüme ulaştığı yönünde tespitlerimiz var. Ancak bu alan, yıllardır boş duruyor. Böyle bir yer başkasının eline geçmezken bizde de değeri bilinmiyor. Avrupa ve dünyanın başka yerinde olsa tarım üssüne çevirirlerdi. Bu bölgenin tarıma açılması gerekiyor. Burası seracılık ve organik tarımla binlerce insana ekmek kapısı olabilir. Suyu içinde, gübresi içinde. Serayı bir kenara bırakın her bir çiftçiye 50 dönüm verseniz 500 kişi buradan ekmeğini kazanır. Üretimden Elbistan ve Afşin kazanır, ülkemiz kazanır” ifadelerini kullanmıştı.

26 May 2022 - 18:06 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel