‘Santrallerdeki sıcak su, Elbistan’ı ikinci Antalya’ya çevirir’

Yeniden Refah Partisi Nurhak İlçe Başkanı Hüseyin Taşkın, santrallerdeki sıcak su ve atık buharın, jeo-seracılıkta kullanılması halinde seracılık alanında kullanılmasının, Elbistan ve bölgeyi ikinci Antalya’ya çevireceğini söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Jeo-seracılıkla yılın büyük bölümünde örtü altı üretim yapılabileceğini kaydeden Taşkın, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nin sebze ihtiyacının Elbistan’dan karşılanabileceğini dile getirdi.

Bölgede işsizlik diye bir sorun kalmayacağını vurgulayan Başkan Taşkın, Elbistan’ın önemli bir ihracat merkezine dönüşmesinin de yolunun açılacağını anlattı.

Yeniden Refah Partisi Nurhak İlçe Başkanı Hüseyin Taşkın, termik santrallerdeki atık ısısının seracılıkta kullanımı noktasında hazırlattıkları bilimsel çalışmaya ilişkin bilgi verdi.

Her bir teknik detayı düşünülerek üzerinde çalıştıkları jeo-sera projesinin, Yeniden Refah Partisi’nin Milli Kaynak Kitabı’nda yer alacağını bildiren Başkan Taşkın, santrallerin külfetini çeken bölge insanının yıllar sonra da nimetini görebileceğine işaret etti.

Son teknolojilerin, termik santrallerin atık su ve ısısının seracılık için verimli bir şekilde kullanılmasının önünü açtığını ifade eden Başkan Taşkın, “Jeo-seracılık, bitkinin ihtiyaç duyduğu sıcaklığı sağlamanın yanında aşırı sıcak dönemler hariç üretimin kesintiye uğramadan yılın her döneminde yapılabilmesine imkan tanıyor. Seracılığın yaygın olduğu güney illerimizle kıyasladığımızda bu bizim için çok büyük avantaj” dedi.

Daha önceden de bu yönde girişimler olduğunu anımsatan Yeniden Refah Partisi Nurhak İlçe Başkanı Hüseyin Taşkın, “Bu alandaki en teknik ve kapsamlı çalışma şuan bitmiş durumda. Biz, bu konuyu çok önemsiyoruz. Elbistan’ın ve bölgenin ikinci Antalya olmasının önünde hiçbir engel yok. Teknik olarak her şey uygun. Santral çevresindeki arazilerde jeo-seracılık yapılsa bile bölgemizin ekonomisinde büyük sıçrama yaşanır. Örtü altı tarımda; ülkemizin ihtiyacını karşıladığımız gibi ihracat kapılarını ardında kadar açabiliriz. Bunu sağlamak için adım atmak yeterli. Gerisi gelir. Bölgemizde bu sektöre yatırım yapacak çok sayıda kişi var.

Bölgemizin geleceği adına büyük önem verdiğimiz bu projenin A’dan Z’ye her detayının teknik verileri uzman kişilerce hazırlandı. Un var, yağ var, şeker var ama bu zamana kadar helva yapamamışız. Yıllardır göz ardı edilmiş bu konunun Elbistan’ın en önemli gündem maddesi olması gerekir. Şehrimiz ve insanımız bu sayede çok daha iyi bir konuma gelebilir” ifadelerini kullandı.

Sadece seracılık değil organik gübre üretiminde de söz sahibi olma potansiyeli bulunduğuna dikkati çeken Yeniden Refah Partisi Nurhak İlçe Başkanı Hüseyin Taşkın, “Ayakları yere basan sağlam projelerle makus talihimizi değiştirebiliriz. Yıllardır bizlere külfet olan santralleri nimete çevirmek elimizde. Seracılık ve organik gübre üretiminde potansiyel elimizin altında duruyor. Bugüne kadar yapılmaması, hiç yapılmayacağı anlamına gelmiyor. Biz, bu işin öncülüğünü yapıp tüm teknik çalışmayı yaptık.

Bölge insanını, doğduğu ve yaşadığı yerde üretime dahil etmek istiyorsak bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Gerek yerel idareciler gerekse de hükümet yetkilileri ve ilgili bakanlıklar bu işe eğilmeli. Şehrimizin en önemli gündem maddesi bu olmalı” şeklinde konuştu.

 

23 May 2022 - 17:37 Kahramanmaraş/ Nurhak- Güncel