Medet Önlü, vefatının 9.yıl dönümünde mezarı başında anıldı

Çeçenistan’ın bağımsızlığı için verdiği mücadele ile tanınan ve 2013 Mayıs’ında ofisinde uğradığı silahlı suikast sonucu hayatını kaybeden Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Medet Önlü, ölümünün 9.yıl dönümünde Çardak Mahallesi’ndeki mezarı başında anıldı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

 

 

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Medet Önlü’yü anmak için doğum yeri Göksun ilçesinin Çardak Mahallesi’nde tören düzenlendi. Törene, Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye ve Ortadoğu Temsilcisi Abdulhakim Shaptukaev, Çeçen ve İnguşlar'ın Orta Asya ve Sibirya'ya sürgününün canlı tanığı olan 90 yaşındaki Alvi Saduev, Türkiye’nin değişik bölgelerinde yaşayan Çeçen kökenli vatandaşlar ve mahalle halkı katıldı.

Mahalle mezarlığında gerçekleştirilen törende Çeçenistan’ın bağımsızlığı için verilen mücadele boyunca hayatını kaybeden Çeçenler ve 9 yıl önce Ankara’daki ofisinde suikasta kurban giden Medet Önlü için Yasin-i Şerif okundu. Daha sonra Medet Önlü’nün mezarı başına giden katılımcılar, burada da dua etti.

Törene katılan Çeçen kanaat önderi ve 1944 yılındaki Çeçen sürgününün canlı tanığı Alvi Saduev, yaşam hikayesinden kesitler anlattı. Çeçenlerin bağımsızlık için verdiği mücadelelere de değinen Saduev, savaş boyunca çok değerleri isimleri kaybettiklerini anlattı. Saduev, Medet Önlü’nün de Çeçen davası uğruna şehit olduğunu söyledi.

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye ve Ortadoğu Temsilcisi Abdulhakim Shaptukaev ise, Medet Önlü’nün Çeçenler için örnek bir insan olduğuna değindi.

Shaptukaev, şöyle devam etti:

“Allah, Medet Önlü’den ve ondan önce şahadete eren büyük kahramanlarımıza rahmet eylesin. Medet Önlü, doğru bildiği Çeçen davası yolunda çok büyük bir örnektir. Çeçenistan’da doğmadı, Çeçenistan’da yetişmedi ama ne kadar da uzak olsa da Çeçen ruhu ne demek, Çeçen kahramanlığı ne demek olduğunu hayatıyla ve mücadelesi ile gösterdi.”

Çeçen lider Kadirov’un, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalindeki tutumunu asla kabul etmediklerini ve savaşta yer alanların Çeçenleri temsil etmediğinin altını çizen Shaptukaev, “Çeçenler adına konuşma hakkı bizim” dedi.

 

23 May 2022 - 17:26 Kahramanmaraş/ Göksun- Güncel