19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, ülke genelinde olduğu gibi Elbistan’da da törenle kutlandı.

+12
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gençlere armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen tören, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk anıtına Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’nün çelenginin sunulması ile başladı.

Kutlamalar kapsamındaki spor dalları, halk oyunları, Türk okçuluğu gibi gösteriler ise, ilçe stadında devam etti. Buradaki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Elbistan İlçe Gençlik ve Spor Müdür Vekili Mevlüt Türkan yaptı.

Türkan, “Milletimizin tüm onur ve asaletiyle büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs. 19 Mayıs, sadece Türk milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil; yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler sahnesinde yerini almasının adıdır. 19 Mayıs, gençlik; gençlik ise gelecek demektir. Türk gençliği, Türk istiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi; bugün ve yarınların en büyük güvencesidir” dedi.

Gençlere seslenen Türkan, “Sizler, bağımsızlık aşkı veren Kara Fatmaları, Nene Hatunları, Yalnız Efeleri, ya istiklal ya ölüm diyen Antepli Şahinleri, Sütçü İmamları, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların, tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, Fatihlerin, Atatürklerin soyundansınız. Binlerce şehit vererek büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak en başta gelen sorumluluğunuz olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Bu duygu ve düşüncelerle; başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bağımsızlık ve özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Türkan’ın konuşmasının ardından gençler tarafından şiirler okundu. Uzakdoğu sporları, jimnastik ve ata sporumuz güreş gösterilerinin ardından, Elbistan Alplik Okulu’nun sporcuları geleneksel Türk okçuluğunda maharetlerini sergiledi. Okçuların, hedefi 12’den vurmak için sergiledikleri çabaları büyük alkış aldı.

Elbistan Halk Eğitimi Merkezi Spor Kulübü Başkanı Selçuk Kayapınar da; üst üste koyduğu 5 kiremidi kırma anı da büyük ilgi gördü. Halk oyunları gösterisinin ardından; hafta kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Törene, Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, Belediye Başkan Vekili Zeynel Er, Cumhuriyet Başsavcısı Hayri Ormancı, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ali Kayhan, İlçe Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş Soner Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, AK Parti İlçe Başkan Vekili Bünyamin Karaduman, daire amirleri, vatandaşlar ve gençler katıldı.

19 May 2022 - 17:51 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel