Hürriyetçi Eğitim Sen'den öğretmenlik yönetmeliğine tepki

Hürriyetçi Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası Kahramanmaraş İl Temsilciliği " Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğine tepki gösterdi.

Konuyla ilgili olarak sendikadan yapılan yazılı açıklamada; Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği eğitim çalışanlarının beklentilerini karşılamadığı gibi yeni problemler doğurabilecek uygulamalar içerdiği vurgulandı.

Hürriyetçi Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası Kahramanmaraş İl Temsilciliği’nin, yönetmelikle ilgili görüş ve talepleri şu şekilde sıralandı:

“Uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik unvanları için sınav şartı yanlıştır. Öğretmenlerimize 10 yıl görev yapması kaydıyla uzman öğretmenlik unvanının verilmesi, 20 yıl görev yapması kaydıyla da baş öğretmenlik unvanının verilmesi gerekmektedir. Başka şartlar aramaya gerek yoktur. Disiplin cezası uygulanan öğretmenlerin mesleki kariyer imkanı elinden alınmamalıdır. Öğretmenlerimizden her anlamda beklenen fedakarlık tek taraflı olmamalı, bakanlığımız öğretmenlerimize verdiği değeri uygulamalarıyla da gösterilmelidir.

Öğretmen istihdamındaki ücretli öğretmen,  sözleşmeli öğretmen gibi sınıflandırma bitirilmelidir. Eşit işi yapan tüm eğitimcilerin eşit ücret alması gerekmektedir. Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını garanti altına alacak düzenlemelere Öğretmenlik Meslek Kanununda yer verilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki; gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir.”

17 May 2022 - 17:15 Kahramanmaraş- Güncel