Yumurtlama dönemindeki balıkları avlayanlara ceza

Elbistan’da avlanma yasağı olmasına ve karınları yumurta dolu olmasına rağmen usulsüz bir şekilde balık avı yapanlara yönelik denetimler aralıksız sürüyor.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayı başta olmak üzere tırıvırı denilen ağ ve olta ile avlanırken yakalananlara da ceza yağıyor.

Elbistan’daki iç sularda yaşan balık türleri, yumurtlama döneminde bulunuyor. Balık popülasyonunu korumak amacıyla iç sularda her yıl bu zamanlarda avlanma yasağı uygulanıyor. Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile jandarma ve polis ekipleri, yıl boyunca yaptıkları denetimleri balıkların en hassas dönemi olarak kabul edilen yumurtlama mevsiminde daha da sıklaştırıyor. Başta Ceyhan Nehri olmak üzere Söğütlü Çayı’nda av yasağı sona erene kadar sıkı denetim yapılacak. Tüm uyarılara rağmen kaçak olarak balık avlayanlar yüklü para cezaları ile karşı karşıya kalacak. Karınları yumurta dolu olan balıkları avlayanların 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununa muhalefet suçundan kesilecek binlerce liralık cezalara da hazırlıklı olması gerekecek.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Elbistan Şefliği ekiplerinin birlikte yaptıkları son denetimde; ortaya çıkan manzara durumunun vahametini gözler önüne serdi. Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayı’nın birçok noktasında adım başı tırıvırı ve ağ bulan ekipler, kaçak avcılık yaparken tespit ettikleri şahıslar hakkında tutanak tutarak; avlanan balık miktarı doğrultusunda da idari para cezası kesti. Ayrıca, satışı ve kullanılması yasak olan tırıvırı adlı ağ satan bir işyerine de 7 bin lira idari para cezası uygulandı.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, bizzat katıldığı denetimler sonrasında yaptığı değerlendirmede, vatandaşlardan av yasaklarına uymalarını istedi.

Özellikle yumurtlama döneminde avlanan her balığın, gelecek nesli tehlikeye düşürdüğünü belirten Çitil, akarsularda 2025 yılına kadar her türlü balık avının yasak olduğunu hatırlattı. Çitil, baraj ve göllerdeki yasağın da 1 Nisan-1 Temmuz tarihleri arasını kapsadığını dile getirdi.

 

16 May 2022 - 17:42 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel