Yolları çukurlardan kurtaracak çalışmalar nihayet başladı

Elbistan’da, başta sürücüler olmak üzere vatandaşların muzdarip olduğu ve altyapı çalışmaları sonrasında bozulan yollarla ilgili hem Elbistan Belediyesi hem de Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt çalışmaları başladı.

Yolları çukurlardan kurtaracak çalışmalar nihayet başladı
Yolları çukurlardan kurtaracak çalışmalar nihayet başladı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Belediyesi,  Pınarbaşı ve Orhangazi Mahallesi’nde sıcak asfalt çalışması sürdürürken; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi de sürücülerin çile noktası haline gelen Pınarbaşı Caddesi’ni yenilemeye başladı.

Elbistan’da, içme suyu, kanalizasyon ve doğal gaz çalışmaları sonrasında oluşan çukurlar, şehrin büyük bölümünde ulaşımda sıkıntıya neden oluyor. Çukurların bir kısmının kazıldıktan sonra gelişigüzel doldurulması; bir kısmının da asfaltlandıktan sonra çökmesi, sürücülerin ve vatandaşların en çok şikayet ettiği sorun olarak göze çarpıyor.

İlçede, cadde ve sokaklarda çalışma yapma yetkisi Elbistan Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin uhdesinde bulunuyor. Mahalleleri ilçe merkezine bağlayan yollar ile Hulusi Efendi, Recep Tayyip Erdoğan, Binali Yıldırım ve Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı ile Gürbüz Turak, Söğütlü, Çilingir, Hacı Esat Efendi, Eldelek, Tepebaşı, Devlet Bahçeli, Kışla, Gariplik, Veysel Karani ve Recep Tayyip Erdoğan, Hamza Akbaş, Dulkadiroğlu, Göktürk, Kümbet, Güvenlik, Pınarbaşı, Terminal ve Ahmet Karacabey Caddesi’nin yanı sıra genişliği 20 metrenin üzerinde olan yollarla ilgili sorumluluk Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Diğer cadde ve ara sokaklar da Elbistan Belediyesi uhdesinde bulunuyor.

Ağır geçen kış şartlarının da etkisiyle bozulan yollarla ilgili şikayetler ayyuka çıkarken, başlayan asfalt çalışmaları sürücülere bir nebze olsun nefes aldıracak.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Pınarbaşı Caddesi’nde gerçekleştirdiği çalışmalarla, Pınarbaşı Mesire Alanı’na ve bölgede bulunan kamu kurumlarına ulaşım sağlayan arteri yeniliyor. Ulaşımda aktif olarak kullanılan arterde kazı, dolgu ve hafriyat çalışmalarının tamamlanmasının ardından sıcak asfalt uygulamalarına başlanacak. Kaldırımları da tamamen yenilenecek arterin ulaşım standardı artırılacak.

2022 yılı sıcak asfalt programını Kerkük Caddesi ile Hoca Ahmet Yesevi Caddesi’nden başlatan Elbistan Belediyesi, çalışmaları Orhangazi Mahallesi’ne kaydırdı. Elbistan Belediyesi, altyapısı tamamlanan güzergahlara ağırlık verirken; bozulma olan diğer noktalarda lokal yama çalışması yapıyor.

Başlayan çalışmaları değerlendiren vatandaşlar ise, altyapıdaki eksiklerin giderilmesini önemsemekle birlikte yollardaki bozulmalara da hızlı ve yerinde müdahale yapılmasına vurgu yaptılar.

‘Bozulan bozulduğu gibi kalmasın’ diyen vatandaşlar, “Altyapı çalışmaları bizler ve sürücüler için çileye dönüşmesin. Sorumluluğu bulunan tüm kurumlar, bozduğunu kısa sürede eski haline getirirse sıkıntı kalmaz. Ama aylarca uğranmayan yerler var. Bozulan bozulduğu gibi kalıyor. Bu ise vatandaşa eziyetten başka bir anlam ifade etmiyor. Toprakla ya da çakılla kapatılan çukurlar; yağışın etkisi ile tekrar açılıyor. Asfalt yeniden çöküyor. Yolların birçoğu bu durumda. Altyapı da lazım bu şehre ama sonrasında olduğu gibi bırakılan yollara araçlarımız dayanmaz oldu. Çalışmaların şehrin geneline yayılarak sürmesini bekliyoruz” şeklinde konuştular.

14 May 2022 - 17:31 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel