Elbistan Atık Su Arıtma Tesisi’nde bilgilendirme ve tanıtım toplantısı

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, ilçedeki muhtarlara yönelik olarak yapımı süren Elbistan İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’da, Ceyhan Nehri’ne akan kanalizasyon sularının arıtılması amacıyla Karaelbistan Mahallesi’nde yapımına başlanan İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde çalışmalar sürüyor. Yaklaşık 300 milyon lira bütçeli bir altyapı yatırım projede 22.567 m³/gün kapasiteli ileri biyolojik atık su artıma tesisi ile 33 km kolektör hattı ve kanalizasyon şebeke hattı yapılıyor. Ayrıca tesisten elde edilecek biyogaz, enerji ünitesi aracılığıyla tesisin enerji ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayacak. Tesiste yıllık 8,24 milyon m³ atık su arıtılarak herhangi bir çevre kirliliğine sebebiyet vermeden alıcı ortama deşarj edilecek.

İlçedeki önemli çevre ve altyapı yatırımlarından biri olan tesisle ilgili mahalle muhtarlarına yönelik tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan KASKİ Genel Müdürü Ahmet Kavak, “Tesis İnşaatımız hızla devam etmektedir. Elbistan ilimize yapılan ileri biyolojik arıtma tesisimiz merkezden sonra ilimizdeki en büyük atık su arıtma tesisimiz. Merkez arıtma tesisiyle aynı mantık içerisinde çalışan buradaki Atık su arıtma tesisi Elbistan ilimizin gelecek on yıllarda ihtiyacını karşılayacak. Yani 175 bin eşdeğer nüfusun evsel atık sularını çevreye zarar vermeden deşarj yapılmasını öngören bir sistem olarak kurgulanmıştır. Projemiz Avrupa Birliği, Çevre Bakanlığı ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemizin ortak finansmanıyla karşılanmaktadır. Bugün burada yapılacak olan tanıtım çalışmasından sizlerin ve bizlerin azami miktarda faydalanmasını ve sahip çıkılmasını umut ediyorum” dedi.

Yapılan sunumlar sonrasında katılımcılar, Elbistan Atık Su Arıtma Tesisi inşaat alanında sahada incelemelerde bulundu.

14 May 2022 - 17:27 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel