Deva Partisi’nden Dünya Çiftçiler Günü ziyareti

Deva Partisi Elbistan İlçe Başkanı Muhammed Şahin, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla çiftçileri ziyaret etti.

Haber albümü için resme tıklayın

Başkan Şahin, çiftçilerle sorun ve sıkıntıları ile ilgili olarak görüş alışverişinde bulundu. Ziyaretler ve tarım sektörünün bulunduğu noktaya ilişkin değerlendirme yapan Deva Partisi Elbistan İlçe Başkanı Muhammed Şahin, “Sahada olan çiftçinin, tohumundan fidesine tarım ürünlerini üreten ve soframıza gelmesi için çaba gösteren emektar çiftçi ve onlarla beraber bu amaca çalışan tarım işçisi kardeşlerimizin bu anlamlı gününü kutluyoruz” dedi.

Türkiye’nin, tarımda kendine yeten ülke konumundan ithalatçı duruma geldiğini belirten Başkan Şahin, “Deva Partisi olarak 2021 Haziran ayında açıkladığımız 56 maddelik tarım eylem planımızla çiftçimize verdiğimiz önemin ne denli olgunun göstermiş bulunmaktanız. Partimizin resmi internet sitesinde görülebilecek olan Parti olarak halkımıza, diğer partilere, gerekse iktidara yapılması gerekenlerin açık bir şekilde açıklamış bulunmaktayız.

Tarımda kendine yeten ve yetebilecek nadir ülkelerden olan Türkiye olarak günümüzde maalesef tahıl, hububat ve hatta hayvanına verdiği samanını dahi ithal etmek zorunda kalan bir ülke haline geldik. Günümüzde domatesin, biberin, salatalığın, soğanın patatesin, çiftçiden ucuza temin edip halka gelene kadar haftalık ev ihtiyacımızın fahiş fiyatlara satılması maalesef utanılacak ve acilen müdahale edilmesi gereken bir durumdur” ifadelerini kullandı.

Artan girdi fiyatlarının, çiftçileri tarımdan uzaklaştırdığını dile getiren Deva Partisi Elbistan İlçe Başkanı Muhammed Şahin, “Sulama ihtiyaçlarının, gübrenin, mazot, ilaç gibi bakım ürünlerinin yanı sıra ve tarla işçisi bulmak ve bunların ödemelerinin çiftçilerimize oluşturduğu mali yükler nedeni ile çiftçimiz ekemez veya ekmekten korkar halle gelmiş durumdadır. Kredi ile ekim yapan çiftçilerimiz ödeme günü geldiğinde kara kara düşünür olmuştur. Bölgemiz açısından planlanan sulama projelerine öncelik verilerek bir an önce tamamlanmasının bölge çiftçimiz ve insanımız açısından nedenli önemli olduğunun kurak gecen senelerden ve düşük rekolteli ürün hasatlarından biliyoruz. Türkiye’nin 4. büyük ovası olmamıza rağmen bölgede bu yönde kooperatifleşme ve sanayileşmenin az olması sebebi ile üretilen tarım ürünü çeşitliği ve istihdamı az ve ülkemize olan katma değeri istenilen ölçülerde olmamaktadır” şeklinde konuştu.

14 May 2022 - 17:24 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel