Elbistan’da Müzeler Günü kutlamaları başlıyor

Müzeler Günü, Elbistan Şehir Müzesi’nde 16-20 Mayıs tarihleri arasına yayılan konser, sergi, gezi programı ve şiir dinletisi gibi etkinliklerle dolu dolu kutlanacak.

Elbistan Şehir Müzesi Müdürü Hulusi Ünsal, Müzeler Günü’nün bu yılki ana temasının ‘müzelerin gücü’ olarak belirlendiğini söyledi.

Müzeler Günü’nün, Elbistan’da ilk kez kutlanacağını hatırlatan Ünsal, etkinliklerin 5 güne yayılacağını bildirdi.

Elbistan Şehir Müzesi’nin, kentin ve bölgenin tarihinin ve kültürünün canlı tanıklığını yapan bir mekan olduğunu vurgulayan Ünsal, “Elbistan Kaymakamlığı, Elbistan Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, Elbistan Kültür Sanat Edebiyat Platformu ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte organize ettiğimiz Müzeler Günü etkinliklerimiz, 16 Mayıs Pazartesi günü başlıyor. Öğrencilerimizi ağırlayacağız. Çocuklarımız, şehirlerinin geçmişine dair okuyup öğrendiğimiz birçok tarihi olayın, uygarlıkların ve kültür öğelerini görme imkanı bulacaklar. Ayrıca öğrencilerimizle kazı yapacağız. Yöresel oyunlarla da eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayacağız. 17 Mayıs’ta ise Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüzün ebru sanatı tanıtımı olacak. 18 Mayıs Çarşamba günü takı sanatı, 19 Mayıs Perşembe günü halı dokuma sanatı ve 20 Mayıs’ta da filografi sanatı tanıtımları ve resim sergimiz olacak. Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğümüze ait serginin resmi açılışı saat 11.00’de gerçekleştirilecek” dedi.

Etkinlikler kapsamında 18 Mayıs Çarşamba akşamı yöresel sanatçıların ve Halk Eğitimi Merkezi Türk Halk Müziği Korosu’nun katılacağı özel bir program hazırladıklarına değinen Elbistan Şehir Müzesi Müdürü Hulusi Ünsal, “Müzeler Günü etkinliklerimizde tüm halkımızın katılabileceği bir konser ve şiir dinletimiz olacak. Halk Eğitimi Merkezi Türk Halk Müziği Korosu, yöremizin âşık, ozan ve şairlerinin katılacağı programımız saat 20.00’de başlayacak. Programımızda, Elbistan türküleri başta olmak üzere seslendirilecek eserler, halkımıza unutulmaz anlar yaşatacak.

Tüm halkımızı, 5 gün sürecek bu etkinliklerimize katılmaya davet ediyoruz. Etkinliklerimizin hazırlanmasında bizlere destek olan tüm kurumlarımıza ve sivil toplum kuruluşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

14 May 2022 - 17:14 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel