Elbistan Devlet Hastanesi’nde ilk koroner stent uygulaması

Elbistan Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren Kalp Merkezi’nde 66 yaşındaki hastaya ilk kez koroner stent uygulaması yapıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Devlet Hastanesi’ne kazandırılan ve birçok ilde bile bulunmayan Kalp Merkezi’nde ilkler yaşanmaya devam ediyor. Kalp-damar cerrahisinde tedaviyi yerinde sunan Kalp Merkezi, bu kez 66 yaşındaki hastayı sağlığına kavuşturdu.

Elbistan Devlet Hastanesi Kalp Merkezi; anjiyo ünitesi, anjiyografi cihazı kurulu katater laboratuarı, 8 yataklı ikinci seviye koroner yoğun bakım servisi, üçüncü seviye bir izolasyon odası, 5 yataklı kardiyovasküler cerrahi (kvc) yoğun bakım birimi ve 2 adet kalp damar cerrahisi ameliyathanesini bünyesinde barındırıyor. Kalp Merkezi’ne göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran 66 yaşındaki bir erkek hastaya yapılan anjiyografi sonucunda koroner (kalp) damarlarının birisinin yüzde 90 oranında daraldığı tespit edildi. Hastaya, koroner stent uygulanması kararlaştırıldı. Dr. Ülker Kaya ve Dr. Hayati Eren tarafından yapılan operasyonla hastanın sağ koroner damarına ilaç kaplı stent takılarak damar tamamen açıldı. Genel durumu iyi olan hasta takip altına alındı.

 

Koroner stent nedir?

 

Balon tedavisinde karşılaşılan bazı zorlukları gidermek ve açılan damarda daha iyi bir kan akımı sağlamak için koroner stentler geliştirilmiş ve yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Koroner stent (çelik tel kafes), koroner damarlarında balon tedavisi ile yeterli açıklık sağlanamayan ve / veya balon işlemi sonrasında damar içinde yırtılma meydana gelen hastalarda bu sorunları giderme amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Stent; balon üzerine yerleştirilir ve damar içinde balon şişirildiği zaman, damar iç duvarına monte edilmiş olur.

12 May 2022 - 18:17 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel